Zaujímavosti New Yorku

20 Zaujímavosti New Yorku, ktoré musíte vedieť

New York City je považované za najznámejšie mesto celej Ameriky. Tento fakt nie je vôbec prekvapujúci – New York vidíte vo filmoch, čítate o ňom v správach a ak ste ho nenavštívili, tak určite poznáte niekoho, komu sa to podarilo. Pri pomyslení na toto mesto si väčšinou ľudia predstavia typické obrysy mrakodrapov, sochu Slobody a ulice plné života. Áno, to všetko k New Yorku neodmysliteľne patrí. Avšak mesto skrýva príležitosti, ktoré nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Tu je niekoľko z nich.

Dokonalá príležitosť na trénovanie cudzích jazykov

V New Yorku sa počas jeho histórie usídlilo také pestré zloženie obyvateľstva, že v dnešnej dobe tu nájdete ľudí s 800 rôznymi materinskými jazykmi. Okolo 50% domácich hovorí popri angličtine plynule aj iným jazykom, ktorý väčšinou súvisí s pôvodom ich predkov. Preto ak si chcete okrem angličtiny zlepšiť aj inú reč, New York je na to ako stvorený.

New York

Svetlo aj napriek mrakodrapom

Výška budov New Yorku je fascinujúca z diaľky, ale keď sa prechádzate medzi nimi, má to ešte zaujímavejšiu atmosféru. Keď navštívite toto mesto, dobre si všímajte koľko prirodzeného svetla je v uliciach.

V roku 1916 bolo totižto vydané rozhodnutie, ktoré architektom výškových budov prinieslo presné pravidlá, podľa ktorých sa musia ich návrhy riadiť dodnes. Cieľom je, aby mrakodrapy nezatienili ulice a aby aj na chodníky plné ľudí stále dopadalo určité množstvo prirodzeného svetla.

V New Yorku nemôžu taxikári trúbiť bez dôvodu

Kto sa v New Yorku neviezol žltým taxíkom, nezažil pravú atmosféru mesta. Samozrejme, treba to brať len obrazne, ale typické žlté taxíky jednoducho patria k New Yorku. Vo filmoch často vidíme ulice plné týchto áut, ktoré na seba v zápche nervózne trúbia v snahe dostať svojho zákazníka do cieľa čo najskôr. A práve to je trochu zavádzajúce.

Ulice síce sú rušné a veľkú časť zvukov tvorí aj doprava, ale taxikárov v New Yorku budete počuť trúbiť len zriedkavo. Za bezdôvodné trúbenie totižto dostávajú veľmi vysoké pokuty.

taxi nyc

Najstaršia budova v New Yorku

Keď si sezónny robotník pôvodom z Dánska v 40. rokoch 17. storočia staval dom v New Yorku, asi nečakal že raz z neho bude najstaršia zachovaná budova v meste. V roku 1967 bol označený za národnú pamiatku a dokonca v ňom bolo zariadené aj múzeum dánskeho dedičstva.

Jeden z najväčších systémov podzemnej hromadnej dopravy

Ako turista v New Yorku určite budete využívať metro. Je to veľmi príjemný spôsob dopravy, ktorý vás efektívne prepraví do rôznych častí mesta. Ak ale budete chcieť navštíviť každú jednu z 469 zastávok na 34 linkách, vyhraďte si na to jeden celý deň. Presnejšie 21 hodín a 49 minút, ak sa budete ponáhľať – to je aktuálny svetový rekord na precestovanie celého systému metra bez opustenia podzemia.

Ďalšie zaujímavé fakty o NYC:

 1. New York City bolo prvé hlavné mesto Ameriky nie Washington D.C.
 2. New York má najväčšiu populáciu židov mimo Izraelu.
 3. New Yorská federálna rezervná banka má najväčšie úložisko zlata na svete. Trezor obsahuje viac ako 7 000 ton zlatých tehál v prepočte zhruba 90 miliárd dolárov.
 4. Socha slobody je známym symbolom Ameriky, ale vedeli ste, že ju USA dostalo od Francúzska? Dar bol venovaný v roku 1886 na oslavy storočia Ameriky.
 5. Mozog a očné bulvy Alberta Einsteina sú uložené v trezore v New Yorku.
 6. Ak ste majiteľom domu v New Yorku môžete bezplatne požiadať o vysadenie stromu pred domom.
 7. Priemerná cena prenájmu je okolo 3500$.
 8. New York má veľmi veľkú hustotu zaľudnenia. Na porovnanie: Celá populácia sveta by sa zmestila do štátu Texas, ak by bol rovnako husto osídlený ako New York.
 9. Joseph Gayetty vynašiel toaletný papier v NYC v roku 1857.
 10. Mesto New York má 520 míľ pobrežia. To je viac ako v Miami, Bostone, Los Angeles a San Franciscu dokopy.
 11. Za predávanie hotdogu v Central Parku zaplatíte viac 280 000 dolárov za jednoročné povolenie.
 12. Brooklynský most je starší ako Tower Bridge v Londýne.
 13. Prvý názov mesta New York bol „New Amsterdam“.
 14. NYC je mesto s najväčším počtom miliardárov na svete. V meste tiež žije taktiež viac ako 500 000 milionárov.
 15. V New Yorku je legálne ísť na verejnosti bez podprsenky, V roku 2018 Newyorčania dokonca slávili prehliadku „Go Topless Day Parade“.

Záver:

Je jasné, že mesto New York skrýva oveľa viac než len týchto pár zaujímavostí. Ak ich chcete zažiť na vlastnej koži, choďte niekedy New York navštíviť osobne a opýtajte sa domácich, čo by vám odporučili. Tak spoznáte pravú atmosféru New York City a získate veľa zážitkov.

Čo určite musíte vidieť, keď sa rozhodnete navštíviť Rím? Prečítajte si o tom v článku: prečo navštíviť Rím

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 11

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu