Cestovanie počas korona vírusu, s akými rizikami musíte počítať

Pandémia korona vírusu mnohým turistom z celého sveta prekazila cestovateľské plány.

Ľudia rušili obrovské množstvo zájazdov a dovoleniek, lebo sa báli cestovať alebo im to nebolo umožnené z dôvodu uzavretia hraníc. Nikto presne nevie, ako sa situácia s korona vírusom bude vyvíjať ďalej a preto aj nad cestovaním visí jeden veľký otáznik.

Avšak v prípade, že máte možnosť navštíviť cudziu krajinu máme tu niekoľko tipov, ktorých by ste sa mali držať. Prečítajte si viac o cestovaní počas pandémie a znížte tak svoje šance na nákazu.

Pred tým ako sa rozhodnete cestovať

  • Skontrolujte prípady počtu nakazených v krajine destinácie za posledné dni
  • Sledujte cestovné odporúčania a náležitosti pre destinácie
  • Žijete s niekým, starším alebo niekým komu by mohlo hroziť zvýšené riziko ťažkého priebehu vírusu?
  • Je dôvod vašej dovolenky nevyhnutný alebo neodkladný?

Ak cestujete

Ak sa aj napriek rizikám rozhodnete sa pre cestovanie, nevyhnutý dodržiavajte stokrát opakovane základne nariadenia:

  • Na verejnom prostredí, noste masku, aby ste mali zakrytý nos a ústa
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu tak (aspoň 2 metre) od kohokoľvek, kto nie je z vašej domácnosti
  • Často si umývajte ruky alebo používajte dezinfekčný prostriedok na ruky
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst

Základ teda ostáva rovnaký

Všetci poznáme základné pravidlá ochrany proti korona vírusu. Rúška a dezinfekciu by ste mali mať po ruke aj doma, takže pri ceste do zahraničia by rozhodne nemali v batožine chýbať. Rúško majte nasadené tak, aby prekrývalo ústa aj nos pokiaľ sa nachádzate v uzavretých priestoroch, alebo ak ste v blízkosti väčšej skupiny cudzích ľudí. Ruky si umývajte a dezinfikujte v pravidelných intervaloch a snažte sa nedotýkať vlastnej tváre. Dodržiavanie 2-metrových rozostupov a vyhýbanie sa chorým ľuďom by tiež malo patriť medzi pravidlá, ktoré budete dodržiavať vždy, keď je to možné.

umývanie rúk korona

Typy dopravy

Pred cestou zvážte možnosti dopravy, ktoré máte k dispozícii.

Cestovanie vlastným autom vám v tejto situácii pravdepodobne poskytne najväčšiu bezpečnosť. Vystavení riziku nákazy budete iba na čerpacích staniciach. Najlepšie je vždy pred nastúpením do auta použiť dezinfekciu na ruky.

Letecká doprava je síce pomerne bezpečná ak sa dodržia rozostupy medzi cestujúcimi, ale riziko nákazy je vysoké pred nastúpení a po vystúpení na letiskách.

Vlakyautobusy by ste nemali preferovať, lebo vzduch v nich nie je filtrovaný ako v lietadle a so spolucestujúcimi strávite v jednom priestore veľmi dlhý čas.

lietadlo nad morom

Buďte pripravení cestu zrušiť

Je dôležité nepodceňovať svoju vlastnú ochranu a pred cestou myslite aj na ostatných. Ak ste prišli do kontaktu s nakazenou osobou, alebo sa necítite dobre, vycestovať je to najhoršie čo môžete urobiť.

Či už idete do zahraničia, za prácou alebo oddychom, je isté že počas cesty aj v cieli prídete do kontaktu s veľkým množstvom ľudí. Ak teda máte akokoľvek malé podozrenie, že môžete byť prenášačom, zachovajte sa zodpovedne a cestu odložte na neskôr, prípadne zrušte.

prázdny štadión

Zistite si opatrenia krajín

Dôležité je sledovať opatrenia v krajine, do ktorej cestujete. Bolo by nepríjemné vydať sa na cestu, len aby ste sa vracali naspäť z hraníc, lebo nemáte urobený test na COVID19. Sledujte aj pravidlá platné pre štáty, cez ktoré iba prechádzate.

A nakoniec je dobré vedieť, čo vás bude čakať pri návrate z danej krajiny na Slovensko. Je možné, že budete musieť ísť na dva týždne do karantény, tak sa na to vopred pripravte.

opatrienia

Po vašom návrate

Po návrate sa môžete cítiť dobre a nemusíte mať žiadne príznaky no napriek tomu môžete šíriť vírus na ďalších ľudí.

Vy a vaši spoločníci na cestách predstavujete určité riziko pre svoju rodinu a príbuzných 14 dní po návrate.

Bez ohľadu na to, kam ste cestovali alebo čo ste počas cesty podnikli správajte sa ohľaduplne k ostatným napríklad tým, že obmedzíte stretnutia po dobu dvoch týždňov, nosením masiek, umývaním rúk a sledovaním si možných príznakov.

covid test, test na koronu

Cestovanie je v tejto situácii pomerne rizikové. Jednak z hľadiska samotnej nákazy vírusom, ale tiež kvôli neustálym zmenám v opatreniach. Pred odchodom radšej dobre zvážte, či je vaša cesta naozaj nevyhnutná a pokiaľ to je možné, snažte sa ju presunúť alebo zrušiť.

A na záver jazykové okienko: Odkiaľ pochádza názov „COVID-19“?

Tento názov nemožno nahradiť výrazmi ako sú „covid“, „kovid“ či „koronavírus“. Dôvod spočíva v tom, že COVID-19 je v podstate skratkové slovo pôvodom z anglického spojenia – coronavirus disease 2019. Preto sa toto skratkové slovo neskloňuje a vždy sa má uvádzať v základnej podobe. Viac na: (zdroj)

Okrem toho je treba rozlišovať medzi COVID-19 a koronavírusom. Dôvodom je, že COVID-19 je infekčné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2 – teda ako chrípka (influenza) je spôsobené vírusom RNA z čeľade Orthomyxoviridae. Viac na: (zdroj)

Chcete sa dozvedieť o 8 destináciách, ktoré nemôžete zmeškať keď cestujete do Madridu?

Atrakciách Štokholmu?

Sledujte náš blog, a pridajte sa na odber noviniek.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu