TOP 30 miest čo vidieť na Islande
TOP 30 miest čo vidieť na Islande

Island je krásna, priam až rozprávková krajina a na návštevu a jedna z najunikátnejších. Pokiaľ chcete navštíviť túto zem ohňa a ľadu, máme pre vás skvelé tipy a postrehy čo vidieť na Islande, ktoré miesta by ste mali určite navštíviť a ako spoznať Island čo najlepšie!

Tento ostrov obrovských kopcov, sopečnej krajiny a ohromujúcich miest je takmer nemožné spoznať za krátky čas. Celý Island je taký rozmanitý a plný dramatických miest, ktoré pôsobia neskutočne a priam vedia zastaviť dych. Okrem toho tu nájdete jedných z najpriateľskejších miestnych obyvateľov - Islanďanov, potomkov Vikingov.

Dúfame, že vaša dovolenka na Islande bude vďaka našim tipom čo najkajšia!

Kedy navštíviť Island?

V letných mesiacoch Island profituje z veľmi dlhých dní (v júni až 21 hodín) a krátkych nocí. Práve toto obdobie môžete využiť na prehliadku celého ostrova, v čase kedy denné svetlo dáva oveľa viac času na spoznávanie prírodných pamiatok.

Rejkjavik je známy tým, že v júni tu slnko vychádza už o 2:49 ráno a zapadá okolo polnoci (21h slnka). Tento jav sa nazýva polnočné slnko a môžeme ho pozorovať aj v Nórsku alebo v Rusku či na Aljaške. Avšak nemusíte sa báť, že sa nevyspíte – domy a hotely na Islande sú vybavené tieniacimi roletami, ktoré zabezpečia plnohodnotný spánok v tme.

V zimných mesiacoch bývajú dni oveľa kratšie, takže budete mať veľa času na spoznávanie ostrova v tme.

Na svoje si prídu najmä horliví hľadači hviezd alebo fotografovia. Zimné obdobie je vhodné na návštevu keď chcete vidieť polárnu žiaru, ale zostane vám len pár hodín denného svetla (od novembra do januára cca 5h).

Ak chcete zažiť to najlepšie z oboch svetov odporúčame návštevu v marci až apríli alebo septembri až októbri. Takto budete mať stále dosť veľké množstvo denného svetla, ale aj plno tmavých večerov, ktoré sú vynikajúce pre pozorovanie polárnej žiary, jednej z top vecí čo vidieť na Islande.

Na návštevu Islandu skutočne neexistuje zlý čas, ale jeho návštevu si treba naplánovať podľa toho, aký typ zážitkov chcete mať.

Napokon, vecí čo vidieť na Islande je toľko, že istotne budete mať problém ich všetky na prvý raz vidieť!

Čo si so sebou zbaliť na Island?

Aby vaša dovolenka na Islande prebiehala čo najlepšie, odporúčame zobrať si veľa vrstiev, nepremokavé látky, opaľovací krém, slnečné okuliare, plavky a určite nezabudnite na pevnú nepremokavú obuv.

Aké je počasie na Islande?

V lete tu tepoty dosahujú okolo 20°C a v zime je tu okolo 5 až mráz. Počasie na Islande sa samozrejme odvíja aj od toho v ktorej časti ostrova sa nachádzate.

Mrazivo-horúce tipy čo vidieť na Islande ❄🔥

Ľadovec Vatnajokull a jeho jaskyne

Na Islande nájdete ľadovcové jaskyne, sú ohromujúce a je to skutočne krásne miesto na zážitok, pričom ľadovec Vatnajokull je najväčší v Európe.

Ľadové jaskyne odporúčame kvôli bezpečnosti navštevovať iba v zimných mesiacoch.

Ľadovec Vatnajokull a jeho jaskyne- rajdovoleniek (1)

Fumarolové polia na Namafjall

Fumaroly sú spôsobené výronom horúcich pár a plynov pri sopečnej činnosti. Toto miesto kde nájdete otvárajúcu sa zemskú kôru je jednou z ikonických miest čo vidieť na Islande, ktoré je musíte navštíviť a nachádza sa v meste Namafjall. Dbajte na to, aby ste k nim nešli príliš blízko, pretože para je horúca a mohla by vám ublížiť.

namafjall-rajdovoleniek (1)

Islandské skaly Vik & Dyrhólaey

Približne tri hodiny cesty východne od Reykjavíku nájdete nádherné pláže s čiernym pieskom a vysoké skaly Vik a Dyrhólaey . Nájdete tu stĺpovitý bazalt vytvorený z tvrdnúcej lávy. Miesto je známe aj pre mnoho životov, ktoré vzalo – turistov utopili silné vlny. Vik a Dyrhólaey patrí medzi najzaujímavejšie miesta čo vidieť na Islande.

black-beach-rajdovoleniek

Mohutný vodopád Skogafoss

Veľmi známy 60 metrov vysoký a 25 metrov široký vodopád jednoducho musíte vidieť keď sa rozhodnete navštíviť Island.

Na vrchol Skogafossu vedie takmer 500 schodov, ktoré sú poriadne strmé. Pokiaľ ich zdoláte, čaká na vás nádherný výhľad.

Priamo pri Skogafosse je kempingová oblasť, kde sa môžete ubytovať za malý poplatok.

Kaldera a jazero Krafla-Viti

Karfla, nachádzajúca sa blízko jazera Myvatn, je obrovská kaldera (sopečný útvar, vytvorený prepadnutím stien sopky) s priemerom asi 10 kilometrov.

Seljalandsfoss

Island skrýva mnoho vodopádov a jedným z najznámejších je vodopád Seljalandsfoss. Voda padá z 66 metrov vysokého útesu do malého jazera.

Tento útes býval kedysi morským pobrežím. Seljalandsfoss je jeden z mála veľkých vodopádov na svete, kde sa môžete vydať za „vodnú oponu“. Za padajúcou vodou vedie úzka klzká cestička. K popularite vodopádu Seljalandsfoss prispel aj Justin Bieber, ktorý tu natáčal svoj klip.

iceland-rajdovoleniek

Pláž Reynisfjara

Pláž Reynisfjara je známa svojim čiernym pieskom a obrovskými vlnami. V roku 1991 ju magazín National Geographic zaradil dokonca medzi TOP 10 najkrajších netropických pláží sveta. Táto vulkanická pláž pôsobí magicky a niekedy až desivo. Natáčali tu aj Game of Thrones.

beach Reynisfjara - rajdovoleniek (1)

Modrá lagúna (Blue Lagoon)

Island je na jednej strane veľmi chladná, niekedy až surová krajina a na strane druhej tu nájdete zelené pláne a horúce gejzíry a pramene.

Modrá lagúna je najznámejším islandským horúcim prameňom a taktiež jedným z najikonickejších miest Islandu. Preto tu môžete očakávať pomerne veľa návštevníkov - ak chcete mať pokojnejší zážitok, ubytujte sa v hoteli Blue Lagoon s vlastnými súkromnými skalnými bazénmi alebo navštívte hlavné bazény skoro ráno, keď je tu menej turistov. Teplota vody má cca 37 – 40 °C.

Cena vstupného do Blue Lagoon: 60 – 80€ https://www.bluelagoon.com/day-visit/the-blue-lagoon

Modrá lagúna je často preplnená turistami ale na Islande nájdete mnoho iných, úplne prírodných prameňov, ktoré sú nedotknuté, v strede prírody a ešte k tomu zadarmo.

Ďalšie teplé pramene čo vidieť na Islande:

Hrunalaug

Horúci prameň Hrunalaug sa nachádza blízko mesta Flúðir. Má steny z veľkých kameňov a je veľmi útulný. Umožňuje veľmi intímny dotyk s prírodou.

Hrunalaug sa nachádza na farme, ktorá je v súkromnom vlastníctve, čiže je veľmi dôležité, rešpektovať čistotu a majiteľov. Majiteľ hostí turistov zadarmo, ale odporúča sa venovať malé vstupné (aspoň 1000ISK). Dary slúžia na údržbu areálu.

Tento malý horúci prameň mal v minulosti na farme zaujímavý účel. Počas dňa slúžil Hrunalaug ako stanica na umývanie oviec, dnes sa tu však kúpu iba turisti a voda je čistá.

Hveravellir (pole horúcich prameňov)

Hveravellir je jedným z najkrajších horúcich prameňov na celom Islande. Nachádza sa v prírodnej rezervácii, ktorá je považovaná za „jednu z posledných oblastí veľkej divočiny“ v celej Európe. Toto miesto je pokryté množstvom vodných dier a dymiacimi fumarolami.

Táto zadymená lagúna je orámovaná radom ľadovcov a lávových polí, takže kamkoľvek sa pozriete, naskytne sa vám krásny pohľad.

Na rozdiel od statných horúcich prameňov poskytuje Hveravellir ubytovanie. Strávte nejaký čas v tejto fenomenálnej prírodnej rezervácii. Prebuďte sa, ponorte sa a užite si zvyšok dňa spoznávaním miestnych zázrakov Islandu.

Kúpele samotné majú horúcu aj studenú vodu takže si sami môžete nastaviť teplotu.

Gamla Laugin Island

Gamla Laugin, ktorá je tiež známa ako „tajná lagúna“ alebo „secret lagoon“, je v islandskej histórii veľmi významná. Gamla Laugin je jedno z najstarších miest na kúpanie na Islande. Tento prameň sa nachádza v oblasti geotermálnej aktivity s veľmi aktívnym gejzírom, ktorý strieka každých pár minút.

Pred vstupom do Gamla Laugin sa z hygienických dôvodov vyžaduje aby ste sa osprchovali nahí. Islanďania berú toto pravidlo veľmi, veľmi vážne a považuje za dosť neslušné, ak sa predtým, ako sa ponoríte do vody, nevyzlečiete a neosprchujete. Na mieste sú Gamla Laguin sú sprchy.

Vzhľadom na popularitu tohto miesta odporúčame rezervovať si vstupenky vopred. Rezervácie sa zvyčajne vypredajú takže si určite zarezervujte svoje miesto v tomto kúzelnom bazéne!

Landbrotalaug

Tento horúci prameň je jedným z najromantickejších termálnych prameňov Islandu. Je taký malý, že sa do neho naraz zmestia iba dvaja alebo traja ľudia. Landbrotalaug sa nachádza na polostrove Snæfellsnes a je vzdialený asi dve hodiny jazdy mesta Reykjavík.

Gejzír Strokkur

Isladnské pomenovanie horúcich prameňov, ktoré vystrekujú v pravidelných intervaloch - Geysir (divý vodostrek) - sa stalo všeobecným pojmom. Gejzír sa stal známym po celom svete a lákal na Island veľa zvedavých turistov.

Priemerná teplota gejzírov sa pohybuje okolo 75°C pričom maximálna dosahuje bod varu. Gejzír Strokkur obvykle vybuchne každdých 6 – 10 minút a voda strieka do výšky 15 – 20 metrov, pričom niekedy môže vystreknúť až do 40 metrovej výšky. Strokkur patrí medzi najznámejšie gejzíry na Islande.

Laugarvatn Fontana geotermálne kúpele

Geotermálne kúpele Laugarvatn Fontana sú ideálnym miestom na odpočinok po celom dni behania po islandskej prírode. Vydajte sa do horúcich, vonkajších kúpeľov alebo sa zahrejte v parných miestnostiach.

Keď budete dostatočne zahriati, skočte si do ľadového jazera, ktoré kúpele obklopuje. Nie je to pre slabé povahy ale určite na tieto zážitky na Islande nezabudnete!

Kaňon Fjadrargljufur

Vedci sa domnievajú, že kaňon je viac ako 2 milióny rokov starý a je vytesaný z ničivej sily ľadovca, ktorý prešiel touto oblasťou. Kaňon je asi 100 metrov hlboký. Fjadrargljufur je jedným z najkrajších miest čo vidieť na Islande.

Samotný kaňon je zhruba v polovici cesty medzi mestami Vik a Hof (a hneď vedľa hlavnej cesty).

Pár tipov na ďalšie výlety a miesta čo vidieť na Islande:

 • Mesto Akureyri
 • Solheimasandur
 • Vodopád Kirkjufellsfoss
 • Jazda na koni
 • Ľadovcová lagúna Jökulsárlón
 • Pozorovanie veľrýb
 • Polostrov Stokksnes
 • Pozorujte polárnu žiaru
 • Vodopád Godafoss
 • Vodopád Gullfoss
 • Jazero Myvatn
 • Národný park Skaftafell
 • Vulkán Fagradalsfjall
 • Ostrov Heimaey
 • Hvitserkur

Dúfame, že sa vám článok páčil, trocha priblížil krásne miesta tohto ostrova a dal vám aj zopár tipov čo vidieť na Islande😊

Ak sa vám článok - čo vidieť na Islande páčil alebo sa chcete podeliť so skúsenosťami, neváhajte komentovať alebo zdieľať!

Prečítajte si aj: 10 Zaujímavostí o Singapure

Komentáre

  Login to comment

  Nezmeškaj žiadne lacné letenky!

  Odoberaj newsletter od rajdovoleniek.sk a buď informovaný ako prvý o top ponukách na lacné dovolenky a zaujmavých článkov.