Madrid

Top 8 destinácií, ktoré nemôžete zmeškať keď cestujete do Madridu

Madrid je vhodné miesto na krásnu dovolenku, ktorá pritom vôbec nemusí trvať dlho. Je tretím najväčším mestom Európy, nachádza sa v ňom mnoho pamiatok dokonca aj z inej kultúry a rozhodne stojí za navštívenie. Madrid na mňa pôsobil veľmi pokojne a bezpečne.

Typickú španielsku atmosféru dopĺňali exkluzívne reštaurácie a bary na každom kroku, milí ľudia a množstvo parkov.

Najlepší čas na návštevu tohto mesta je podľa mňa na jar, keď teploty nie sú až tak vysoké a zároveň je vonku príjemne. Ceny leteniek a ubytovanie sú v tomto čase tiež výhodnejšie ako v strede sezóny.

Máte už výlet do Madridu naplánovaný? Ak nie tak pre vás máme vybraté najlepšie miesta čo vidieť v Madride!

Zopár tipov ako spoznať Madrid zo všetkých strán a čo sa oplatí vidieť:

1. Parque Del Retiro de Madrid

Veľmi príjemné miesto na prechádzku, piknik alebo vozenie sa na loďke. Je to historická záhrada a zároveň najkrajší mestský park, ktorý Madrid ukrýva.

My sme si požičali elektrické kolobežky a prešli sme tak park omnoho rýchlejšie, pretože je naozaj obrovský.

El Retiro Park Madrid

V strede El Retiro parku sa nachádza Krištáľový palác. Pôvodne bol navrhnutý ako miesto pre exotickú flóru dovezenú z Filipín a dnes tu nájdete sezónne umelecké expozície.

Z pamiatok ďalej vyniká Brána Filipa IV., Fontána Alcachofa, Pamätník Alfonza XII. alebo Veľké jazero.  

Kristalovy palac Madrid
Krištáľový palác

2. Templo de Debod

Po slovensky Chrám Debod je staroveký egyptský chrám, ktorý Španielsku venoval Egyptský štát v roku 1968, pretože hrozilo jeho zničenie kvôli povodniam.

Chrám bol pôvodne postavený v 2. storočí p.n.l. na juhu Egypta a bol zasvätený Amun-Re – bohovi slnka. Väčšinou je obklopený vodou (my sme žiaľ nemali to šťastie) a pri západe slnka pôsobí tento chrám doslova mysticky.

Templo de Debod Madrid
Templo de Debod Madrid

3. Gran Via

Označovaná aj ako „španielska Broadway“ bola do roku 1960 najvýznamnejšou nákupnou ulicou Madridu. Aj dnes tu nájdete množstvo butikov, kín, divadiel a luxusných obchodov.

Odporúčame vyskúšať aj rooftop reštaurácie, na Gran Via sa ich nachádza mnoho. Najlepšie urobíte ak vystúpite na zastávke Callao alebo Santo Domingo a pôjdete smerom dole. Tak prejdete celú Gran Via a nemusíte pritom šlapať do kopca.

Gran Via Madrid
Gran Via

4. Palacio Real de Madrid

Je oficiálne sídlo kráľovskej rodiny v hlavnom meste Madrid považované za najväčší palác v západnej Európe.

Za zmienku stojí výstava kráľovskej zbrojnice alebo zbierka huslí Stradivarius alebo porcelánový salónik samozrejme tu nájdete aj mnoho umenia, malieb a starožitného nábytku.

Celý palác pôsobí veľkolepo a určite stojí za navštívenie.

Kralovsky palac Madrid
Palacio Real de Madrid

5. Palacio de Cibeles

Palác je od roku 2007 je sídlom mestskej rady a v minulosti slúžil ako sídlo hlavnej pošty. Pred ním stojí Fontána Cibeles, ktorá stvárňuje rímsku bohyňu plodnosti.

Fontána je známa najmä tým, že v jej okolí oslavujú víťazstvo fanúšikovia tímu Real Madrid a preto bývajú okolo v tomto čase zátarasy aby do nej fanúšikovia neskákali.

6. Museo Nacional de Prado

Je to jedno z najväčších a najvýznamnejších umeleckých múzeí na svete. Ročne ho navštívia milióny ľudí.

Múzeum obsahuje majstovské diela a úplné zbierky španielskych maliarov medzi 11. a 12. storočím od mien ako Velazquez, Goya, El Greco, Rubens a ďalší. Medzi najväčšie atrakcie múzea patria Velasquezové miestnosti alebo obraz Dvorné dámy.

7. Plaza Mayor

V preklade znamená hlavné námestie a bolo centrom starého Madridu.

Námestie je symetrické a tento architektonický skvost je obľúbený medzi domácimi ako aj turistami.

Nájdete tu veľa reštaurácií, butikov a drobných obchodov. Uprostred sa nachádza bronzová socha Kráľa Filipa III na koni.

8. Mercado San Miguel

Doslova pár krokov od Plaza Mayor sa nachádza trh Mercado San Miguel. V ňom nájdete množstvo rôznych pochutín, od morských plodov cez typické španielske jedlá až po zákusky a exotické ovocie.

Čerstvé ustrice rôznych veľkostí a chlebíčky s lososom mi tu učarovali asi najviac. Je to určite miesto, ktoré odporúčam navštíviť či už kvôli gurmánskemu zážitku alebo len kvôli atmosfére tohto trhu.

Plaza mayor Madrid
Plaza Mayor Madrid

Ďalšie tipy pre Madrid:

Casa de Campo

Je to najväčší park, ktorý Vám Madrid ponúka. V minulosti slúžil ako poľovnícky revír pre kráľovskú rodinu a aj teraz viac pripomína viac les ako park, rozhodne je to ale pekné miesto prechádzku.

Puerta del Sol

V preklade znamená Slnečná brána, je jedným z najrušnejších lokalít a zároveň miesto, kde Madrid oslavuje príchod nového roku. Nachádza sa tu nultý kilometer – začiatočný bod.

Reštaurácie

Či sa už rozhodnete pre španielsky streetfood alebo si radšej vyberiete luxusnú reštauráciu, Madrid Vás ani v jednom smere nesklame. Odporúčam vyskúšať aj takzvané rooftop reštaurácie, tie sa nachádzajú na strechách výškových budov.

Doprava – metro alebo elektrické kolobežky

Ako rýchlu a spoľahlivú dopravu sme v Madride používali metro. Zástavky nájdete na každom kroku a máte možnosť kúpiť si lístky na viac dní, ktoré sú lacnejšie ako jednotlivé lístky.

Za vyskúšanie stojí aj požičanie elektrických kolobežiek, dá sa nimi dopraviť rýchlo a nájdete ich podľa mobilnej aplikácie.

Záver

Zhrnutie na záver, ak sa chystáte navštíviť Madrid určite vám odporúčame:

  • Park Retiro
  • Templo de Debod
  • Gran Via
  • Palacio Real de Madrid
  • Palacio de Cibeles
  • Museo Nacional de Prado
  • Plaza Mayor
  • Mercado San Miguel
  • Casa de Campo
  • Puerta del Sol

Dúfame, že sme Vám priblížili Madrid natoľko, že sa ho rozhodnete navštíviť a vychutnáte to tam si tak ako my. Prajeme Vám príjemnú dovolenku.

Ešte stále neviete ako zohnať lacné letenky?

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov: 58

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu