Dokonalá dovolenka na Bali

Bali je veľmi obľúbená turistická destinácia, ktorá rozhodne má čo ponúknuť. Neklamal by som ak poviem, že jednou z najkrajších na svete. Na tomto Indonézskom ostrove sa dá okrem vylihovania na nádhernej pláži robiť viac ako by ste si mohli myslieť. Či už preferujete luxusné rezorty v kopcoch alebo drobné chatky na pláži o krásne pohľady na prírodu ukrátení nebudete. Keď už sa vám teda naskytne príležitosť vycestovať na tento ostrov, urobte všetko preto, aby ste si dovolenku užili naplno. Tu je niekoľko tipov ako to dosiahnuť.

Cestujte na Bali v období sucha

Asi nikto nechce ísť na Bali, len aby väčšinu času čakal na koniec dažďa. Bohužiaľ, ostrov leží v monzúnovej časti Ázie a preto v období dažďa nemôžete počítať s pekným počasím. Naopak, ak si zvolíte dovolenku v období medzi májom a októbrom, na počasie sa rozhodne sťažovať nebudete. Nevýhodou je, že v tomto období na Bali pocestuje viac ľudí, letenky a hotely budú drahšie a ubytovanie si možno budete musieť rezervovať s veľkým predstihom.

plaz bali

Dobre si vyberte konkrétnu oblasť

Bali je veľmi rôznorodý ostrov. Niektoré miesta sú pokojné, tiché a výborné na relax. Iné sú naopak plné tradičného indonézskeho života. Ak vám nevadí rušná premávka a lokálne trhy plné kriku a zjednávania cien, nebudete mať s výberom miesta problém. Naopak ak ste náročnejší na pokoj v okolí hotela, mali by ste výberu venovať viac pozornosti.

dovolenka na bali, exotický ostrov

Nalepšie oblasti na Bali:

Uluwatu

Uluwatu je plné pláží s bielym pieskom, útesov ktoré obmývajú obrovské vlny a barov kde si môzete vychutnať drinky s krásnym výhľadom. Uluwatu leží na južnom pobreží ostrova ktorý spadá pod Bukit Peninsula a na vysokých útesoch sa nachádza mnoho rezortov.

Chrám Pura Luhur, Uluwatu

Tisíc rokov starý chrám Pula Luhur je jedným z najstarších posvätných miest na Bali. Patrí do skupiny deviatich hlavných chrámov Pura Kahyangan Jagat v preklade „sídla bohov“ ktoré majú za účel chrániť pred zlými morskými bytosťami. Chrámy budujú reťaz, ktorá zabezpečuje priaznivý život na Bali. Chrám Uluwatu stojí na vrchu prudkého útesu 70 metrov nad oceánom a je postavený z čierneho koralu. Vstup je cez okrídlenú bránu, typickú pre Bali.

Na ceste do chrámu sprevádzajú aj drzé opice – makaky, preto si dávajte pozor na okuliare a iné doplnky či šperky, v najhoršom mobily. Chrám Uluwatu je najkrajší pri západe slnka.

Surfujte na Uluwatu

Uluwatu je rajom pre surfovanie. Nájete tu mnoho surf campov kde sa môžete naučiť základy surfingu. Najlepšie pláže pre surfovanie sú:

 • Uluwatu
 • Nyang Nyang Beach
 • Green Bowl Beach
 • Suluban
 • Balangan

Ubud

Ubud je centrom kultúry na Bali. Nájdete tu množstvo starodávnych chrámov, posvätných miest, ryžové terasy a typické zelené svahy. Táto oblasť je známa aj pre pestovanie okrem ryže aj pomelom, acai, kokosovými orechmi a durianom. Nachádza sa tu mnoho raw reštaurácií, trhov a je to miesto pre úplný relax. Za návštevu stojí palác Puri Saren, vodopád Tegenungan, vodný palác Tirta Empul alebo chrám Pura Gunung Kawi.

Canggu

Malé mesto Canngu alebo „gu“ ako ho domáci volajú sa nachádza na východnom pobreží. Canggu je ideálnym miestom pre surfovanie a najlepšie pláže sú:

 • Echo
 • Berawa
 • Batu Balong

Reštaurácie v Canggu

Bali je známe exotickou raw kuchyňou. Kombinácie tropického ovocia, kreviet a ryže vytvárajú gurmánske špeciality a v Canggu sa nachádza mnoho reštaurácií kde si môžete prevetrať vaše chuťové poháriky. Medzi najlepšie reštaurácie v Canggu patria:

 • Quince Cafe
 • Warung Bu Mi
 • The Shady Shack
 • Cinta Cafe
 • Hungry Bird

Puna Tanah Lot, Canggu

Chrám Puna Tanah sa nachádza na skale v mori a pokiaľ ste v Canggu, určite by ste ho mali navštíviť. Je to nádherné miesto pre robenie fotiek, alebo na romantickú prechádzku. Obyvatelia Bali sem aj teraz chodia uctievať bohov mora.

Sanur

Sanur patrí medzi rodinné destinácie na Bali. Je tu množstvo luxusných hotelov a oblasť má pokojnú atmosféru. Samozrejme tu nájdete úžasné reštaurácie, pokojné miesta pre masáže a nádherné pieskové pláže.

Radšej sa vyhnite „street foodu“

Doma na Slovensku sa väčšinou netreba obávať tráviacich ťažkostí, pokiaľ na vás príde hlad keď sa presúvate mestom. Na ulici nájdete stánky s jedlom, ktoré síce nie je na úrovni luxusnej reštaurácie, ale ako záchrana poslúži. Lenže Bali nie je Slovensko a hygienické štandardy tam budete v pouličných stánkoch s jedlom hľadať márne. Ak nechcete dovolenku stráviť s prísnou diétou a v okruhu piatich metrov od záchoda, vyhnite sa „street foodu.“ Choďte radšej do slušne vyzerajúcej reštaurácie, ideálne ak si na internete dopredu nájdete hodnotenia od iných turistov.

street food dovolenka na bali

Rešpektujte náboženské tradície

Viera je pre obyvateľov Bali veľmi dôležitou súčasťou každodenného života. Ak si chcete dovolenku na tomto exotickom ostrove užiť naplno, rozhodne nechoďte proti ich tradíciám. Ak je ulica zablokovaná kvôli nejakej ceremónii, nesnažte sa nasilu prejsť. Ak vodič taxíku náhle zastane v polovici cesty aby sa pomodlil, nesnažte sa mu naznačiť, že vás zdržuje. Aj pri vstupe do posvätných miest a chrámov vstupujte s vhodným oblečením. Vďaka tomu všetkému vás budú domáci vnímať ako tolerantného turistu a nie ako ignorantského cudzinca. Podľa toho sa k vám budú aj správať a ochotne vám otvoria dvere do vlastnej kultúry.

tradície na bali

Bali je každým rokom krajšie a lepšie pripravené na turistov z celého sveta. Vďaka vyššej úrovni služieb si tu viete dovolenku užiť niekoľkokrát viac, než pred 10 rokmi. V podstate ale nezáleží na tom, do ktorej časti pôjdete a aké aktivity si na tomto exotickom ostrove naplánujete. Kultúra na Bali je niečo, čo vám v každom prípade do života prinesie nový pohľad na svet. Práve preto budete na toto miesto spomínať ešte dlho po návrate domov.

Aké zaujmavosti ponúka Monako? Čítajte viac

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 36

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu