Čim je dovolenka na Zanzibare jedinečná

Zanzibar je raj na zemi, ktorý musíte vidieť!

Teplý Indický oceán ukrýva mnoho miest, ktoré stoja za navštívenie a medzi ne patrí aj Zanzbar. Tento ostrovný štát patriaci pod Tanzániu je plný pláží s teplým mäkkým pieskom, ktoré sa rozprestierajú na nedohľadne a obklopuje ich tyrkysové more s priehľadne čistou vodou. Je to aj známy ostrov korenia, pretože sa tu pestujú klinčeky, škorica a muškátový orech.

Zanzibar je oproti Seychelám alebo Maldivám pomerne veľký ostrov a svojej obľube sa teší najmä v posledných rokoch aj preto, že je cenovo dostupnejší. Aj napriek rastúcej popularite je stále neprebádaný a nenatrafíte tu ani na množstvo turistov. Tieto aspekty vytvárajú ideálne podmienky pre ničím nerušenú dovolenku v raji. Najlepší čas na dovolenku na Zanzibare je od júna do októbra, v apríli a máji je tu daždivo.

Jeden ostrov?

Aj napriek tomu, že sa o Zanzibare hovorí ako o ostrove, je to skôr súostrovie skladajúce sa z mnoho ostrovov z ktorých hlavný je Unguja – známy pod názvom Zanzibar. Rozlohu má takmer 1600 kilometrov štvorcových – teda asi ako štyri Bratislavy. Druhý najväčší ostrov je Pemba, ktorý sa nachádza na sever od Unguja na juhu leží zas menší ostrov s podivuhodným menom Mafia.

Navštívte prales Jozani

Exotický Zanzibar ponúka miesto kde sa môžete ukryť pred horúcim slnkom. Tropický prales patraci pod Národný park Jozani je pre každého kto dá rád zbohom stereotypu. Žije tu množstvo vtákov a pestrofarebné motýle rôznych farieb. Opice s červeným chrbtom – Red Colobus sú unikátom Zanzibaru a ide o ohrozený druh. Fauna pripomína Seychely – dominujú mangrovníky a paprade.

OTVÁRACIE HODINY:

Park otvorený od: 7:30 do 17:00

Cena vstupu: 7 Eur

opica zanzibar rajdovoleniek

Spoznajte ostrov korenia Zanzibar

Zanzibar nesie túto prezývku oprávnene, už prví osadníci zistili, že je ideálnym miestom pre pestovanie korenia. Výsledkom je množstvo fariem s čiernym korením, klinčekmi, škoricou a muškátovým orechom. Tieto farmy môžete navštíviť buď sami alebo s turistickým sprievodcom a máte sa možnosť naučiť veľa o pestovaní či spracovaní korenia alebo ho môžete ochutnať v tunajšom jedle.

korenie zanzibar rajdovoleniek

Pozrite si Stone Town

V minulosti bol Zanzibar kolonizovaný Britmi, Portugalcami ale aj Ománom až napokon v roku 1963 dosiahol nezávislosť. Ľudia obývali Zanzibar už 20 000 rokov predtým a Stone Town bol vždy jeho hlavným bodom vďaka jeho polohe blízko pobrežia.

Dnes je Stone Town navštevované práve pre jeho autenticitu. Mesto si môžete prejsť sami alebo využiť sprievodcu, ktorý vám za nízku cenu priblíži zákutia a temnú minulosť Stone Town.

stone town rajdovoleniek

Medzi highlighty Stone Town patria:

Dom kde sa narodil Freddie Mercury

Pokiaľ máte radi Queen, túto atrakciu si nesmiete nechať ujsť. Spevák Freddie Mercury tu väčšinou trávil prázdniny, pričom študoval v Indii. V 18tich rokoch sa sem vrátil naspäť ale utiekol do Anglicka pred Zanzibarskou revolúciou. Dom sa nachádza v centre Stone Town.

Stará pevnosť Stone Townu

Od roku 1700 ju môžete nájsť na mieste kde predtým stál portugalský kostol. Stará pevnosť bola postavená ománskymi arabmi po tom čo vyhnali Portugalcov. V 19tom storočí sa z nej stalo väzenie a popravisko. Neskôr z nej bola železnica a dnes je tu amfiteáter a turistické informácie.

Spoznajte temnú stránku Stone Town – Múzeum otrokov

Toto múzeum je dôležitou súčasťou Zanzibaru. Obchod s otrokmi tu bol ukončený až v roku 1873. V tomto múzeu môžete navštíviť úzke cely kde boli zatvorení. Desiatky otrokov tu bolo natlačených na sebe a celý priestor ženie mráz po chrbte. Okrem toho tu boli privezené tisícky otrokov z Afriky aby pracovali na plantážach.

Navštívte Prison Island

Pár kilometrov severne od pobrežia Stone Town sa nachádza ostrov Changu, známy aj pod menom Prison Island teda väzenský ostrov. Changu rozhodne nepripomína väzenie, jedine, že by ste sa na ňom stratili a boli tak uväznení v raji.

Dokonca tu ani nikdy nestálo väzenie. Svoje meno nesie po jeho minulosti kedy ho Arabi využívali k oddeleniu vzbúrených otrokov a neskôr Briti k izolácií ľudí nakazených žltou zimnicou.

Dnes sem jazdia turisti ktorí túžia po romantike alebo chcú obdivovať korytnačky obrovské, ktoré sem boli importované zo Seychel.

zanzibar rajdovoleniek

Vyskúšajte kitesurfing

Ide v podstate o malý surf skombinovaný s padákom, nič zložité. Kitesurfing je adrenalínový šport pri ktorom zapojíte celé telo (čo má za dôsledok poriadnu svalovicu) a pri tom si vychutnáte nádherné pohľady na more. Najlepšie pláže na kitesurfing sú Nungwi, Jambiani alebo Paje. Najlepší čas je od januára do februára alebo od júna do septembra. Ak je na vás katesurfing príliš adrenalínový, môžete ho zameniť aj za surfovanie.

kitesurfing rajdovoleniek

Objavte podmorský svet Zanzibaru

Či už uprednostníte šnorchlovanie alebo potápanie, Zanzibar vám toho má veľa čo ponúknuť. Teplota mora je väčšinou ideálnych 27 ° a okrem pestrofarebných rýb tu môžete (ako aj na Maldivách) natrafiť aj na žraloky veľrybie. Ideálne miesto na „podvodné“ aktivity je korálový ostrov Mnemba, kde medzi septembrom a decembrom môžete vidieť aj delfíny, korytnačky a práve spomínané žraloky veľrybie.

hviezdica rajdovoleniek

Užite si plavbu loďou

Zanzibar má svoje typické plachetnice Dhau z ktorých môžete pozorovať delfíny, či korytnačky alebo sa nechať odviezť na ideálne miesta pre šnorchlovanie. V cene zájazdu býva aj romantický bufetový obed ktorý vám pripravia priamo na pláži. Celá plavba loďou či už počas dňa cez tyrkysové more alebo pri západe slnka pôsobí výnimočne až očarujúco.

zanzibar rajdovoleniek plavba

Či si už vyberiete hotelový rezort alebo súkromný domček, Zanzibar je miesto ktoré toho ponúka veľmi veľa a uspokojí aj náročných cestovateľov. Ak máte chuť spoznať niečo nové alebo si len oddýchnuť v srdci nedotknutej prírody tak je toto miesto práve pre Vás!

Prajeme Vám príjemnú dovolenku 😊

Pozrite si aj: 10 najexotickejších miest na dovolenku

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 38

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu