Najkrajšie miesta na Malte
Najkrajšie miesta na Malte

Malta je malý ostrovný štát v Stredozemskom mori medzi Sicíliou a severnou Afrikou. Tento štát sa stal veľmi obľúbenou turistickou destináciou, ktorú pravidelne navštevuje okolo 1,6 milióna turistov ročne. Počet obyvateľ tejto krajiny je zhruba 400 tisíc na rozlohe 316 km²  s hustotou 1265 obyvateľov/km². Hlavným mestom je Valletta a miestne úradné jazyky sú maltština a tiež angličtina.  Najvyšší vrch Malty je Djermek s nadmorskou výškou 253 metrov nad morom. Čo je skvelou výhodou Malty, je že keď sa rozhodne ju navštíviť, tak po celú dobu platíte eurom tak ako na Slovensku, takže nemusíte požívať inú menu.

Hlavné mesto Valleta

Hlavné mesto malty Valleta síce nepatrí medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta na svete, ale keď sa rozhodnete doň zavítať čakajú na Vás úžasné prekvapenia v podobe kamenného mesta pretkaného krivolakými uličkami alebo ozdobenými katedrálmi. Súčasťou katedrály sv. Jána je krásna interiérová zlatá výzdoba a zo záhrady Barraka je úžasný výhľad na celé mesto. Pekné pamiatky sú aj napríklad Palác veľmajstrov alebo kamenná pevnosť Fort St. Elmo. Tieto miesta určite stoja za to aby ste ich navštívili.

Modrá lagúna

Modrá lagúna sa nachádza na ostrove Comino a stala sa významným miestom na kúpanie turistov takmer z celého sveta. Tento ostrov bol veľmi dlhú dobu neobývaný a dodnes tam stojí iba jeden hotel, ale toto miesto bez váhania stojí stopercentne za návštevu z dôvodu krásneho tyrkysového mora, v ktorom je naozaj zážitok sa okúpať.  Na to ako je tento ostrov pomerne maličký, tak je tu celkom rušno a niet divu, že počet turistov, ktorí pravidelne navštevujú modrú lagúnu je až priam neuveriteľné.

Stredoveké mesto Mdina

Mesto Mdina má medzi turistami významnú prezývku mesto ticha a je pravým opakom rušných a hlučných miest. Je to jedno z najpokojnejších a vôbec najtichších miest Malty, v ktorom budete prežívať pocity ako keby Vám celé mesto patrilo iba a iba Vám. Žiadne rušné autá, žiadna hlučná kopa turistov, žiadny stres, žiadny zhoj, no jednoducho raj na zemi. Uličky sú zdobené prekrásnymi, voňavými kvetmi, k dispozícii je aj kamenná brána, ktorá Vás tiahne za stredoveké mohutné hradby a tiež prekrásny katedrál sv. Petra. Mesto Mdina je tiež zapísané na čakacej listine medzinárodného svetového dedičstva UNESCO.

Ostrov Gozo

Ostrov Gozo sa nachádza západne od Malty a jedná sa takisto o kľudné, nerušené pokojné miesto, ktorý je "vyplnený" rôznymi zaujímavosťami a tie prilákajú nejedného turistu. Medzi najznámejšie miesto ostrova Gozo patrí bezpochybne Azúrové oko ležiace na úplnom pobreží ostrova.  V roku 2017 z neho odpadol obrovský gigantický kus kameňa a myslelo  sa že okno je navždy stratené. Našťastie tak sa neudialo a dodnes jeho krásu môžete pozorovať a s úžasom obdivovať. Ďalším unikátnym, skvelým miestom je podmorská jaskyňa lemovaná skalami takzvaná "Modrá diera". Je to geologická atrakcia, ktorú navštívil nejeden turista. Obsahuje zvislý komín, ktorý pod hladinou vody  prechádza do pôsobivého oblúka. V jaskyni je naozaj čo pozorovať od  korálov, rýb až po morských koníkov. Všetky tieto obdivuhodné a exotické miesta nájdete na prístupnom mieste západnej strany ostrova Gorzo kam sa úplne bez problémov pohodlne dostanete či už z Malty alebo významného prístavu Mgarr.

Pláž Golden bay

Podľa väčšiny turistov pravidelne navštevujúcej Maltu je pláž Golden bay jednou z najkrajších pláží vôbec. Pri jej návšteve si môžete užiť výhľady na krajinku či tradičný západ slnka. Nachádza sa tu Golden bay beach hotel. Medzi jeho výhody patrí dostupnosť, ľahko sa tu dostanete autobusom alebo autom, k dispozícii sú aj výborné  a služby ako napríklad wifi zdarma, klimatizácia, parkovanie zdarma či bezbariérový prístup. Nechýba tu ani fitness centrum, wellnes, výrivka, rôzne typy bazénov či pokojová služba. Pláž Golden bay patrí medzi najnavštevovanejšie pláže Malty.

Marsaxlokk - Farebné mestečko

Marsaxlokk je rybárske mestečko, ktoré sa nachádza na juhovýchode ostrova. Jeho nadmorská výška je 8 m.n.m. Žije tu približne 3500 obyvateľov na rozlohe 4,7 km². Môžete tu nájsť prekrásny prístav posiaty tradičnými, drevenými loďkami pod významným názvom Luzzi, ktorý vyžaruje pozitívnu energiu a úsmev na tvári svojimi farebnými, mixovanými farbami. Súčasťou tohto miesta sú aj kamenné uličky, farský kostol či mohutná pevnosť. S ponuky známych miestnych jedál môžete vyskúšať grilovanú rybu alebo ochutnať sladký likér z opuncie.

Chrámy Tarxien

Chrámy Tarxien sa celkovo považujú za najunikatnejšie miesta Malty. Jedná sa o takmer 5000 rokov staré megalitické, tajomné chrámy. Takéto chrámy môžete spozorovať na viacerých miestach ako sú Mnajdra, Hagar Qim alebo Tarxien, ktoré je považované za najväčšie kultové miesto a archeologické nálezisko. Medzi najväčšie zaujímavosti tohto obdivuhodného miestečka patrí aj torzo obrovskej - 3 metry vysokej sochy bohyne matky Magna Mater. Je to naozaj zaujímavé a tajuplné miesto, ktoré určite stojí za to aby ste ho aspoň raz v živote navštívili.

Pár slov na záver:

Malta je naozaj jedinečné a zaujímavé miesto, z ktorého budete mať určite nezabudnuteľné zážitky a stovky originálnych fotiek a videí. Čo sa týka Malty, tak je tu naozaj čo pozerať a kde chodiť od nenahraditeľných pláži s výbornými službami cez rôzne obdivuhodné mestečká, ktoré každé niečo skrýva, až po prekrásne historické chrámy alebo katedrály. Ešte jedna zaujímavosť na záver: cez 90% obyvateľov Malty žije prevažne v meste a 3% cudzinci, prevažne Briti.

Pozrite si aj tento zaujímavý článok: Najlepšie atrakcie v Štokholme

Komentáre

    Login to comment

    Nezmeškaj žiadne lacné letenky!

    Odoberaj newsletter od rajdovoleniek.sk a buď informovaný ako prvý o top ponukách na lacné dovolenky a zaujmavých článkov.