Očarujúce pamiatky mesta Bergamo

Bergamo je talianské mesto ležiace v regiónu Lombardia, asi 60 km vzdialené od Milána v predhorí Álp. Leží na rozlohe 40,12 km ² a čo sa týka počtu obyvateľov tak je štvrté najväčšie mesto oblasti za mestami Miláno, Brescia a Monza. Juhovýchodne od mesta Bergamo sa taktiež nachádza jedno významné, medzi turistami často frekventované letisko Orio al Serio, ktoré je bránou do zážitkov severného Talianska a najmä neďalekého Milána, čo je miesto kde sa drtivá väčšina turistov ihneď po prílete posúva.

Bergamo je naozaj úžasné mesto, plné atrakcií a aktivít, ktoré by bolo na škodu si nevyskúšať alebo nezažiť. Napríklad za trištvrte hodinku od Bergama sa dostanete na miestne nádherné jazero Iseo a o hodinku a pol sa dopravíte na Lago di Garda.

Piazza Vecchia

Piazza Vecchia je námestie, ktoré stojí na mieste rímskeho Fóra s typickým geometrickým usporiadaním všetkých budov po jeho obvode. Všade kde Vám oko padne uvidíte kus veľkolepej histórie. V centre námestia môžete zazrieť fontánu Contarini z roku 1780, v ktorej dominuje prevažne sochy levov a sfíng.

Pallazo Nuovo

Na severnom konci celého námestia stojí Pallazo Nuovo – Nový palác, ktorý začali stavať rokom 1604 a následne tak 300 rokov slúžil ako miestna mestská radnica. Dnes sa v ňom nachádza jedna najvýznamejších a medzi turistami najobľúbenejších knižníc v Taliansku. Fasáda tohto paláca je z úplne rovnakého mramoru aký môžete spozorovať na bráne Porta San Giacomo. Celý palác je jednoducho fantastický, prenádherný a pokiaľ by ste Bergamo navštívili tak by bola škoda túto historickú atrakciu nenavštíviť.

Campanone Bergamo

Campanone, tzv. Civica je občianska veža nachádzajúca sa na rohu spomínaného námestia Piazza Vecchia medzi 2 významnými palácmi Pallazo della Ragione a Pallazo del Podestà.

Výška tejto veže meria viac ako 50 metrov, turistom ponúkajúca panoramatický výhľad na celé mesto. Z tejto veže je úžasný výhľad na ďalšiu vežu Torra del Gombito, pochádzajúcu z 19. storočia. Taktiež sú tu aj vidieť sakrálne stavby mesta stojacej prevažne vedľa seba:

  • kaplnka Cappella Coleoni
  • kostol Chiesa di Sant Agata nel Carmine
  • katedrála Dumo di Bergamo
  • bazalika Santa Maria Maggiore Basilica

Čo sa týka miestnych zvonov, odbjavajú v pravidelne presný čas a Vaša nepredvídateľnosť na veži môže spôsobiť mierny šok :). Zvon vraj kedysi pravidelne zvonieval o 22:00 večer dokonca až 100 – krát, z dôvodu upozornenia miestnych obyvateľov na zatváranie hlavných mestských brán. Cena na tento zážitok je veľmi prijateľná –  5 Eur a na vrch môžete výjsť dvoma spôsobmi: pešo alebo poprípade sa vyviezť výťahom.

Santa Maria Maggiore Basilica

Každá bazalika je niečím originálna, každá je postavená v inom duchu, inom štýle aj keď to tak hneď na prvý pohľad nevyzerá. Zvlášnosťou Santa Maria Maggiore Basilica, je že nemá typický hlavný vchod s fasádou, respektíve dostať sa dá do nej bočnými vchodmi, ktoré strážia sochy levov, ktoré sa taktiež nachádzajú pri severnom či južnom vchode bazaliky.

Každý vchod je robený z iného mramoru, pri severnom je to červený mramor a z južnej strany vchodu je biely. Bazalika je vytvorená v barokovom štýle, čo jej dodáva mohutnosť, očarujúcu ozdobnosť a veľkoleposť. Ešte jedna zaujímavosť na záver, na múroch baziliky sa nachádzajú upevnené, jasne dané tradičné mierky, ktoré v danej dobe slúžili najmä pre obchodníkov a tkáčov:

  • Capitium Comunis Pergami (tyč dlhá 2,63 m)
  • Brachium (dĺžka – 53,1 m)

Pamiatky v Città Alta

Historické centrum Città Alta sa nachádza na kopci dolnou, turisticky navštevovanejšou, modernejšou časťou ďalšieho mesta Città Bassa. Jedná sa o historické centrum, v ktorom nájdete viacero významných pamiatkach, ktoré sú takmer pri sebe.

Do tohto raja plný histórie sa dopravíte miestnou lanovkou zo spodnej stanice Funicolare Città Alta na hornú stanicu Funicolare Città Alta. Podľa skúseností turistov cesta trvá približne 5 minút. Ďalšia možnosť ako sa sem dostať je pešo pomocou brány Porta San Giacomo.

Voľakedy toto miesto slúžilo na prichádzanie kupcov a návštevníkov mesta, ktorý prichádzali od Milána. Brána je súčasťou opevnenia Benátskeho mesta, na bráne si môžete všimnúť aj znak okrídleného Benátskeho leva. Cesta nahor trvá len 15 minút. A ďalšou zaujímavosťou je námestie Piazza Mercato delle Scarpenámestie trhoviska s topánkami. Tieto miesta sú naozaj najúžasnejšie a preto ak sa budete pohybovať v blízkosti nich, tak určite neváhajte si vychutnať túto nádheru a jedinečnosť tejto histórie, architektúry či umenia.

Na záver…

Bergamo je tým naozajstným rajom do sveta histórie, kultúry aj poznania. Typické sú pre neho viaceré pamiatky v podobe storočných veží, katedrál, bazilík, centier, múzeí či palácov. Naozaj je tu čo objavovať a každé zákutie Bergama stojí za to aby ho každý zmysel nášho ľudského tela zaregistroval a tým si vychutnávali každý strávený moment v tomto talianskom mestečku. A nielen v ňom 🙂

Prečítajte si aj: Prečo navštíviť Dubaj

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov: 49

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu