norsko

Polnočné slnko v Nórsku – neprestávajúci deň

Polnočné slnko v Nórsku

Je desať hodín večer… Jedenásť.. Avšak ani o polnoci nórskom mestečku Tromsø slnko nezapadá. Kazdý rok medzi 20. májom a 22. júlom zažívajú obyvatelia tohto mesta takzvaný „midnattssol“, alebo polnočné slnko. Deň tu vtedy trvá 24 hodín a na noc si počkáte práve dva mesiace.

Tromsø sa nachádza na polárnom kruhu. V zime tu návštevníkov okúzluje polárna žiara ale v lete tu môžete zažiť polnočné slnko. Pre obyvateľov Nórska to nie je nič výnimočné a sú zmierení s tým, že sa vyspia len pri zatiahnutých žalúziách.  

Čo zapríčiňuje polnočné slnko?

Určite každý vie, že Slnko obehne Zem každých 24 hodín, čo spôsobuje, že sa nám na zemi strieda deň s nocou. Keby bola Zem kolmá na svoju os, mali by sme všetci každý rok 12 hodín denného svetla a 12 hodín noci, bez ohľadu na to, kde na planéte sme sa nachádzali. Toto naklonenie osi je tiež zodpovedné za to, že máme ročné obdobia. Vďaka zakriveniu Zeme a skutočnosti, že slnko je guľa je svetlo skutočne viditeľné až o 1 stupeň nižšie, ako by malo byť a to spôsobuje polárny deň alebo aj inak povedané polnočné slnko.

Vplyv polnočného slnka na človeka

Nórsko využíva obrie zrkadlá, kliniky svetelnej terapie a dokonca učí pozitívnemu mysleniu ako prekonávať sezónnu depresiu v zime, keď v niektorých častiach krajiny nevychádza slnko celé mesiace. Ale Sezónna afektívna porucha (SAD) môže na ľudí udrieť aj v lete.

Na rozdiel od ľudí, ktorí trpia na SAD v zime, u tých, ktorí to zažijú na vrchole leta, sa skôr prejavia príznaky ako nespavosť, znížená chuť do jedla a chudnutie a agitácia alebo úzkosť. Vedci stále diskutujú o presných dôvodoch tohto stavu, ktorý je oveľa zriedkavejší ako v zime.

Svetlo spôsobuje zmätok vášmu mozgu a vašim „vnútorným hodinám tela“ a preto má väčšina hotelov zatemňovacie žalúzie alebo hrubé clony, ktoré svetlo neprepúšťajú. Ak sa ubytujete v ubytovniach alebo chatkách, je nevyhnutnosťou zabaliť si masku na oči aby ste spali v tme.

Polnočné slnko po celom svete

Nie je to samozrejme iba Nórsko, odkiaľ môžete zažiť nekonečné letné dni. Každá krajina s pevninou severne od polárneho kruhu je alternatívou a pravdepodobne aj lacnejšou voľbou.

Severné časti Švédska a Fínska, sú dobrým východiskom. Ďalej na celom svete sa fenoménu teší aj severná časť Aljašky a Kanady, rovnako ako časti Islandu, Grónska a Ruska.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu