Čo by ste mali navštíviť v portugalskom meste Porto?
Čo by ste mali navštíviť v portugalskom meste Porto?

Porto je druhé najväčšie portugalské mesto na rozlohe 41,42 km² s nadmorskou výškou 104 metrov nad morom ležiace na ústí rieky Douro. Nachádza sa neďaleko Atlantického oceánu na severozápadnej strane Portugalska. Mesto Porto sa za posledné obdobie stalo veľmi význam a často navštevovaným miestom pre turistov, hlavne z dôvodu jedinečnej a kvalitnej výroby Portského vína. A v čom jeho originalita? Toto víno sa odlišuje od ostatných prevažne rôznym objemom alkoholu a cukru vo víne. Portské víno má obrovský obsah alkoholu s vysokým podielom nekvaseného cukru. Obsah v alkoholu týchto vínu sa zväčša pohybuje okolo 20%. Avšak toto miesto si našlo svoju popularitu a obľubu aj vďaka úžasnej histórií, úzkym nádherným uličkám, historickým pamiatkam či vynikajúcej kuchyni.

Ribeira

Riberia je významná prímorská štvrť spomínaného mestečka Porto, ktoré sa za posledné obdobie zaradilo svetového dedičstva UNESCO. Jedná sa o historicko - kultúrne centrum, v ktorom nájdete asi všetko na čo si pomyslíte. Nájdete tam veľké množstvo reštaurácií, podnikov, kaviarní, farebných domčekov, pouličných hudobníkov, čo všetko dokopy robí dokonalú atmosféru pri návšteve tohto mestečka.

Ribeira je dostupná takmer kedykoľvek a či sa rozhodnete ju navštíviť cez deň alebo v noci, tak rozhodne neprídete o tieto úžasné dojmy z potulovania sa po Ribeire. Najznámejší spôsob ako si ju vychutnať je výlet na lodi, ale samozrejme variánt a miestnych atrakcií sú veľmi veľa, takže záleží od toho čo očakávate a hlavne koľko máte času.

Ribeira v Porte

Ponte de Dom Luís I

Ponte de Dom Luís I je Portský nádherný most, ktorý sa dokonca stal symbolom mesta. Z jeho vrcholu je fantastický výhľad na spomínanú Ribeiru, tak ak sa budete nachádzať v jeho blízkosti určite neváhajte ho navštíviť.

Most má 2 poschodia, ktoré slúžia pre autá, električky a samozrejme nechýba ani unikátny most pre turistov. Cez rieku Douro prechádza dohromady až 6 mostov, no tento patrí k najobľúbenejším.

Ponte de Dom Luís I

Livraria Lello

Livraria Lello sa stala jednou z najkrajších knižníc sveta, ktorá funguje už od roku 1906. Hlavným dôvodom prečo sa toto miesto stalo medzi turistami tak často frekventovaným miestom je že práve tu sa začali rodiť prvé myšlienky Rowlingovej pri písaní prvého diela Herryho Pottera.

Cena za vstupenka je veľmi prijateľná - 5 Eur, no čo je ešte lepšie, celú sumu môžete použiť ako kredit na nákup 1 knihy. Nachádza sa tu aj Majestic Café, v ktorej ešte kedysi neznáma autorka zvykla písať príbehy o čarodejníkovi s jazvou na čele.

Sé do Porto

Katedrála Sé do Porto je jedna z hlavných dominánt mesta, ktorá bola postavená v 12.storočí a vďaka svojej polohe ponúka turistom fantastický panoramatický výhľad na Porto aj celé okolie. Prechádzka okolo katedrála je zdarma, no ak sa rozhodnete túto krásu obdivovať aj zvnútra zaplatíte symbolických 3 Eurá, keď ste študent tak 2 Eurá. Držitelia tzv. Port.Card majú zas nárok na zľavu 35%.

Kostol São Francisco

Tento kostol sa rozhodne neoplatí navštíviť iba zvonka. Táto najvýznamejšia gotická stavba v barokovom štýle Portugalska pôsobí na prvý pohľad ako úplne bežná stavba, ako každá iná. No opak je však pravdou! Ak sa rozhodnete sem vstúpiť budete až priam ohromený čo uvidíte a čo zažijete.

Predpovedá sa že na výzdobu celého interiéru bolo použitých viac ako 300 kilogramov zlata. Samozrejme aj táto obdivuhodná pamiatka je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Azulejos

Azujelos nie je tentokrát žiadna pamiatky ani miesto, ale názov modrých kachličiek, ktoré v Portu zdobia nejednu budovu. Medzi najznámejšie a najatraktívnejšie patrí vlaková stanica São Bento, ktorá svojou očarujúcou atmosférou prináša so sebou pocit cestovania v čase.

Takýto budov s modrými kachličkami je v Porte veľmi veľa, no ak sa rozhodnete tie najkrajšie určite odporúčame Igreja de Santo Ildefonso a takisto Igreja de Carmo a určite neoľutujete.

Pláže

Čo sa týka pláží, tak tie sú trošku viac vzdialené od centra, takže sem sa dostanete či už autobusom, metrom alebo poprípade autom. Tu sa nedá určiť, ktorá pláž je najatraktívnejšia a najobľúbenejšia ale rozhodnete nezabudnite navštíviť pláž Praia de Matosinhos, ktorá za posledné roky láka nielen turistov, ale aj milovníkov rôznych vodných športov, keďže sú tu vynikajúce podmienky na surfovanie. Za návštevu určite stojí aj pláž Foz do Duro.

Taká zaujímavosť a jedinečnosť tejto pláže je bod, v ktorom sa stretáva oceán s riekou. Okrem toho sa Vám naskytne pohľad aj na miestny maják Farol de Felgueiras a divoké vlny Atlantiku. V okolí nájdete aj desiatky ďalších verejne dostupných pláží ako napríklad Praia da Luz.

Zaujímavosti a užitočné informácie:

  • Ak sa chcete dostať z letiska do centra Porta, najlacnejšia a najefektívnejšia možnosť je metro. Výhodou je že spoj prichádza v pravidelný čas každých 20 minút, cez víkend každých 30 minút. Keď sa rozhodnete si kúpiť lístok, prvýkrát si zaplatíte 60 centov za kartičku, ktorú viete neskôr použiť ak si samozrejme dobijete potrebný kredit.
  • Počasie v meste porto je oveľa chladnejšie ako na juhu Portugalska. V lete sa teploty pohybujú okolo 27°C a niekedy prichádzajú ojedinelé horúce vlny s teplotami blížiacimi sa až 40°C. Zimy sú zase mierne v rozmedzí 15 - 20°C a veľmi ojedinele teploty siahajú k nuly. No ak chcete trošku lepšie počasie a hrejivé slnečné lúče odporúčame túto turistickú destináciu navštíviť od apríla do októbra, kedy teploty sú oveľa príjemnejšie.
  • Ak ste milovník múzeí či rôznych historických pamiatok, určite nezabudnite si kúpiť Porto.Card. Tá ponúka rôzne užitočné výhody a zľavy ako napríklad používanie metra zdarma vrátane jazdy z letiska. Taktiež máte voľný vstup až do 6 múzeí alebo 50 % zľava na mnohé ďalšie fantastické atrakcie. Sú rôzne varianty a kombinácie ako viete túto kartu využiť, detailnejšie informácie nájdete na webstránke: https://www.portocard.city/en/.

Slová na záver:

Porto je naozaj fantastická destinácia, ktorá ponúka desiatky až stovky atrakcií rôzneho typu cez historické, turistické, cestovateľské a taktiež aj športové. Ako som spomínal každá pamiatka či atrakcia je niečím výnimočná, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Jednoducho čo ste neuvideli, nezažili na vlastnej koži tak nemôžete posúdiť aké to je. Porto ponúka aj úžasnú jedinečnú architektúru, ktorú si obľúbil a uvidel nejeden turista a rozhodne niet divu prečo tomu tak je.

Prečítaj si aj tento zaujímavý článok: /zaujimavosti-juhoafrickeho-kapskeho-mesta

Komentáre

    Login to comment

    Nezmeškaj žiadne lacné letenky!

    Odoberaj newsletter od rajdovoleniek.sk a buď informovaný ako prvý o top ponukách na lacné dovolenky a zaujmavých článkov.