rim dovolenka

Čo určite musíte vidieť, keď sa rozhodnete navštíviť Rím

Rím nazývaný aj večné mesto po svojich viac ako 2000 rokoch existencie ukrýva mnoho miest, ktoré sa oplatí vidieť a tiež zažiť na vlastnej koži. Cez deň tu ulicami cítiť prenikavú vôňu praženej talianskej kávy, ktorú večer vystrieda závan čerstvej pizze. Rím je domovom viac ako 900 kostolov a nájdete tu takmer 300 fontán, mnoho múzeí a hlavne je to jedno z najromantickejších miest Európy – veď ako by aj nemohlo byť. V tomto článku sa dočítate na čo sa môžete v Ríme tešiť a prečo rozhodne stojí za navštívenie.

Koloseum         

Je to jeden zo symbolov tohto mesta napriek jeho krvavej histórii. Táto pamiatka bola najväčším amfiteátrom v Rímskej ríši a jeho vznik sa datuje okolo roku 80 nášho letopočtu. Koloseum je známe hlavne kvôli gladiátorským súbojom na ktoré sa v tej dobe mohlo pozerať až 50 000 ľudí naraz – toľko sa ich do kolosea zmestilo. Dnes z neho zostali len 2/3 kvôli zemetraseniam a rozkrádaniu materiálu.

Hoďte si mincu do Fontány di Trevi

Ak sa rozhodnete navštíviť Rím, Vaša dovolenka by nebola uplna ak by ste sa ak by ste sa aspoň na moment nezastavili pri Fontáne di Trevi. Barokové veľdielo Nicola Salviho ktoré spája mramor a viac ako 2000 rokov starý akvadukt je dominantou námestia Piazza di Trevi.

Ľudia každoročne do fontány hodia až okolo 700 000 eur a Rím tieto vyzbierané peniaze odovzdá charitám. Avšak jej okolie býva bohužiaľ často preľudnené, preto ju odporúčame navštíviť buď skoro ráno alebo až večer.

Preneste sa do barokového Ríma na Piazza Navona

Toto oválne námestie je jedným z najobľúbenejších miest v meste Rím. Prekypuje reštauráciami, zmrzlinárňami a nachádza sa tu aj Museo di Roma. Berniniho Fontána dei Quattro Fiumi personifikuje štyri veľké svetové rieky – Níl, Gangu, Dunaj a Rio Plata a spolu so sochami rastlín a zvierat, ktoré prislúchajú svetovým končinám tvoria tak majstrovské barokové dielo.

Preputujte najmenší štát sveta

Rím je domovom pre mnoho netradičných, občas až mystických miest a medzi ne patrí aj Vatikán.  Avšak aj s rozlohou menšou ako pól kilometra štvorcového Vám má čo ponúknuť – Vatikánske múzeá, Bazilika Svätého Petra alebo Sixtínska kaplnka.

A kedy je vhodný čas na navštívenie Vatikánu aby nebol preplnený turistami? Taký bohužiaľ neexistuje a Vatikán býva najviac preplnený v sobotu. V nedeľu sú múzeá zatvorené preto ich odporúčam navštíviť mimo víkendu.

Navštívte staroveký Rím – Rímske Fórum

Jeho vznik sa datuje až do doby okolo 500 rokov pred Kristom. Podľa známej legendy bol Rím objavený bratmi Romulusom a Remusom v roku 753 p.n.l. pričom mal Romulus svojho brata zabiť a získal tak kráľovskú korunu a pomenoval Rím po sebe.

Legenda pokračuje ďalej a popisuje aj Romulusovu alianciu s jeho nepriateľom Titusom Tatiusom a to, že Rímske Fórum slúžilo ako neutrálne miesto na stretnutia.

Dnes tu nájdete pozostatky Rímskeho Impéria, medzi najznámejšie patria Trajanov stĺp, Titov oblúk alebo Circus Maximus.

Pantheon – chrám všetkých bohov

Pohrebisko rímskych kráľov a iných prominentných osôb vrátane talianskeho renesančného maliara a architekta Rafaela nesie tento veľkolepý názov. Pantheon bol postavený v rokoch 118 – 125 n.l. a až do ranného novoveku bol najväčším chrámom na svete a bol označovaný aj ako jedinou architektonicky dokonalou budovou – čerpal z nej aj Michelangelo pri stavbe baziliky sv. Petra.

Vstúpte a pozrite sa na oblohu – jediným zdrojom prirodzeného svetla je tu kruhový otvor (okulus) s priemerom 9 metrov, ktorého lúče dopadajú na zachovalú mramorovú dlažbu.

Prejdite sa parkom Villa Borghese

Môžete si tu zaveslovať na loďke na jazere, navštíviť ZOO alebo sa len schladiť v tieni pomarančovníkov a skryť sa tak na chvíľu pred horúcim slnkom.

Po príjemnej prechádzke v parku môžete navštíviť Galériu Borghese kde na Vás bude čakať veľkolepá zbierka barokového umenia akú nemožno nájsť nikde na svete.

Nezabudnite si lístky zarezervovať vopred.

Záver

Zhrnutie na záver ak sa chystáte navštíviť Rím, určite Vám odporúčame:

 • Koloseum
 • Fontána di Trevi
 • Piazza Navona
 • Vatikán
 • Rímske Fórum
 • Pantheon
 • Villa Borghese a Galleria Borghese
 • Campo de Fiori – trh
 • Moderné múzeum MAXXI
 • Centro Storico – historické centrum
 • Štvrť Trastevere

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu