machu-picchu-rajdovoleniek

Viete vymenovať všetkých 7 divov sveta?

Nových sedem divov sveta je zoznam siedmych objektov, ktoré sú súčasným ekvivalentom 7 divov starovekého sveta. Hlasovať sa mohlo cez internet a telefón a hlasy bolo možné kupovať. Do verejného hlasovania sa zapojilo viac ako 100 miliónov ľudí no aj napriek tomu ich UNESCO oficiálne neuznalo, pretože sa na hlasovaní nepodieľala odborná verejnosť. Avšak aj dnes od čias kedy v symbolický dátum 7.7. 2007 v Lisabone zverejnili nový zoznam 7 divov sveta sa pozornosť spoločnosti výrazným spôsobom upriamila na týchto sedem monumentov. Veľkým pozitívom novodobých 7 divov sveta je, že objekty, ktoré sú jeho súčasťou môžeme pozorovať až dodnes.

Chichén Itzá (Mexiko)

Kto by nepoznal najznámejšiu mexickú oblasť?

Chichén Itzá sa nachádza na mexickom polostrove Yucatán v mayskej oblasti. Táto oblasť sa rozprestiera na takmer troch kilometroch štvorcových a patrí medzi sedem divov sveta! Mayské mesto bolo založené začiatkom 6.storočia nášho letopočtu.

Kukulkánova pyramída alebo „El Castillo“ je pamiatka ktorú si všimnete už z diaľky. Spolu aj so svätyňou meria až 30 metrov a vzdáva poctu Bohovi slnka a nebies Kukulkánovi (v preklade Operený had). Počas dní rovnodennosti môzete na pyramíde pozorovať zaujímavý úkaz – tieň hada zostupuje po schodisku pyramídy až kým zmizne v obrovských kamenných hadích hlavách na zemi.

Jedným zo skvelých trikov, ktoré si môžete vyskúšať pred chrámom, je tlieskať čo najhlasnejšie. Zvuk sa rozlieha po bočnej strane konštrukcie a napodobňuje zvuk miestneho vtáka Quetzala, ktorý je pre starovekých Mayov duchovne dôležité zviera.

Táto pyramída na každej zo štyroch strán 91 schodov, ktoré spolu s chrámom symbolizujú počet dní v roku – (91 x 4 + 1 = 365).

Mayovia patrili k najvyspelejším civilizáciam a táto pokroková stavba s premyslenou symbolikou je toho dôkazom.

Viac o Mexiku nájdete v našom článku: Prečo navštíviť Mexiko?

Socha Ježiša Krista v Rio de Janeiro (Brazília)

Rio de Janeiro, mesto karnevalu, Copacabany, futbalu, streetartu a samby sa pýši aj mohutnou sochou Ježiša Krista Vykupiteľa. Socha ssa nachádza na hore Corcovado a je vysoká 30 metrov s váhou viac ako tisícsto ton. Stojí na osemmetrovom podstavci kde sa nachádza kaplnka. Socha je dielom francúzskeho sochára Maximiliena Paula Landowského.

Veľký čínsky múr (Čína)

Veľký Čínsky múr bol symbolom starovekej Číny a bol vyrobený z väčšej časti zo zeme a kameňa.Tiahol sa od čínskeho morského prístavu Shanhaiguan.

Začiatok stavby čínskeho múra sa datuje už v dobe vyše 1000 rokov p.n.l. a za tú dobu ho viac krát prestavali. Za dynastie Ming, od konca 14. do začiatku 17. storočia ho prebudovali posledný raz. Koľko táto gigantická stavba oficiálne meria otázne. Niektoré zdroje uvádzajú cca 8860 kilometrov, iné sa riadia novšími vedecko – archeologickými poznatkami, ktoré zahŕňajú prestavby a podľa ktorých celý most dokonca meral až 21 196 kilometrov.

Čínska civilizácia sa aj vďaka tejto monumentálnej stavbe ale aj iným vynálezom (kompas, pušný prach, porcelán) zaraďuje medzi vyspelé civilizácie.

cinsky mur-rajdovoleniek

Machu Picchu (Peru)

Hlboko v amazónskom pralese v peruánských Andách vo výške 2430 metrov nad morom sa nachádza stratené mesto Machu Picchu (v preklade stará hora). Postavili ho Inkovia pričom mesto v minulosti tvorilo 150 budov od domov a kúpeľov po chrámy a svätyne.

Mesto bolo v minulosti zabudnuté a stratené, až do chvíle kedy ho v roku 1911 prostredníctvom legiend starých Indiánov objavil havajčan Hiram Bingham.

Najväčšou záhadou tohto miesta je, že nikto doposiaľ netuší konkrétny dôvod, prečo bolo toto mesto postavené. O účele Machu Picchu existuje veľa rôznych teórií – kráľovské panstvo a medzi nimi aj tajné obradné centrum. Historici sa domnievajú, že jedna z možných príčin je aby boli Inkovia čo najbližšie k svojmu božstvu – k Slnku.

Petra (Jordánsko)

Pozostatky starovekého mesta Petra (z gr. „petros“- skaly), ktoré zostali sú hlavne z obdobia Nabatejcov (3. st. p.n.l. – 2, st. n.l). Nabatejci boli mimoriadne zruční inžinieri, obchodníci, stavitelia a rezbári.

Od 6. storočia bolo mesto opustené a nieslo názov stratené. Beduíni starostlivo chránili Petru pred svetom. Vďaka nim bola skrytá pred svetom až do roku 1812, kedy ju objavil Švajčiar Johan Ludwig Burckhardt, ktorého sem doviedli legendy o stratenom meste. V prestrojení za Araba cestoval zo Sýrie do Egypta. 

Koloseum v Ríme

Koloseum je jeden zo symbolov Ríma napriek jeho krvavej histórii. Táto pamiatka bola najväčším amfiteátrom v Rímskej ríši a jeho vznik sa datuje okolo roku 80 nášho letopočtu. Koloseum je známe hlavne kvôli gladiátorským súbojom na ktoré sa v tej dobe mohlo pozerať až 50 000 ľudí naraz – toľko sa ich do kolosea zmestilo.

Neskôr v 6. storočí sa gladiátorské hry zatrhli. V 13. storočí Koloseum využívali ako pevnosť. Avšak neskôr v 15. storočí zažilo svoju smutnú éru, počas ktorej sa z neho stal kameňolom pričom boli kamene z Kolosea použité aj na výstavbu, taktiež veľmi známej a turisticky obľúbenej Baziliky sv. Petra. Odvtedy vyzerá rímske Koloseum tak ako ho dodnes poznáme – napoly zrúcané ale aj tak veľmi magické.

Viac o Ríme nájdete v: našom článku o Ríme

Tádž Mahal (India)

Kto by bol povedal, že tento krásny chrám je vlastne mohutný pomník lásky. Tádž Mahal nechal postaviť piaty cisár Mughalskej ríše (Šáhdžahána) pre svoju nebohú ženu Arjumand Baru, ktorá zomrela v roku 1629 pri komplikovanom pôrode ich štrnásteho dieťaťa. Dokončenie tohto umeleckého diela trvalo 17 rokov (1631 -1648). Tádž Mahál stojí v meste Ágra v indickom štáte Uttarpradéš.

Tádž Mahal postavilo ohromných 22 000 robotníkov, maliarov, kameníkov či výšivkárov a materiály, ktoré boli použité na stavbu chrámu previezlo na stavbu ohromných 1 000 slonov.

Zhrnutie na záver:

Toto je všetkých 7 divov sveta novoveku, ktoré sa svojou charakteristikou a monumentálnosťou stali populárnymi po celom svete. Každý div je niečím výnimočný a každý z nich prináša čosi iné. Niektorý záhadu, iný smútok, obdiv či najvýraznejší symbol celého štátu.

Prečítajte si aj: Dovolenka v Thajsku moje rady, tipy a skúsenosti

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov: 52

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu