Čo určite musíte vidieť v Barcelone
Čo určite musíte vidieť v Barcelone

Barcelona je hlavné mesto Katalánska a provincie Barcelona, ležiace na pobreží Stredozemného mora a na severovýchode Španielska. Po Madride drží Barcelona druhú priečku vo veľkosti miest v Španielsku. Má približne 1,6 milióna obyvateľov.

Vďaka svojej polohe a relatívnej blízkosti ku francúzskym hraniciam Barcelona patrí medzi najvýznamnejšie a turisticky najnavštevovanejšie mestá, dokonca pre väčšinu Európanov je oveľa ľahšie dostupnejšia ako Madrid.

Mesto je sídlom arcibiskupa a taktiež v sebe skrýva niekoľko univerzít, vysokých škôl či knižníc a pamiatky. Takisto je dôležitým priemyselným centrom severovýchodného Španielska a vôbec najväčším obchodným/priemyselným centrom celého Španielska. Aj toto sú dôvody prečo je Barcelona tak obľúbené a významné mesto.

La Sagrada Familia

Sagrada Familia je najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou pamiatkou celej Barcelony, ktorú navštívi ročne viac ako 2,8 milióna obyvateľov. Túto gigantickú rímskokatolícku baziliku navrhol Antoni Gaudí a je vo výstavbe už takmer od roku 1882. Taktiež ako väčšina významných pamiatok, La Sagrada Familia sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Dodnes na nej pracujú ďalšie generácie architektov, ktorí to vôbec nemajú ľahké z dôvodu tohto obrovského komplexu, ktorý je zložený z viacerých zložitých prvkov. Dokončenie tejto stavby sa plánuje až do roku 2026, pri veľkej príležitosti storočnici Gaudího smrti. Na túto bazaliku sa môžete pozerať niekoľko minút, ba až hodín a určite sa neunudíte, pretože túto stavbu je možné obdivovať z viacerých uhlov pohľadov a stále na nej objavíte nové a nové detaily.

 • Výška chrámu: 170
 • Kapacita ľudí po výstavbe: 13 000
 • Cena vstupenky: 29 €

Ulica La Rambla

La Rambla je najvýznamejšia a najrušnejšia ulica takmer v celej Barcelone. Tiahne sa cez mnohé významné historické miesta, ako napríklad námestie Catalunya, historická Barcelona alebo socha Krištofa Kolumba. Pri prechádzke po La Rambla vás bude sprevádzať veľa pouličných umelcov či hudobníkov, živé sochy či tanečníci. Je plná rôznych podnikov, kaviarní, reštaurácií a obchodov so suvenírmi.

Odporúčame navštíviť aj obrovské trhovisko La Boqueria, na ktorom nájdete veľké množstvo zeleniny, ovocia alebo rýb či syrov. Celá ulica je dlhá 1,5 kilometra a takisto pretína stred historickej Barcelony. Nachádza sa tu aj múzeum mozgových figurín či múzeum erotiky :). Každá minca má dve strany, a preto ak sa budete nachádzať poblíž ulice La Rambla, dávajte si pozor na pouličných zlodejov, ktorí si tu za posledné roky výrazným spôsobom zarábajú.

Casa Milà / La Pedrera

Medzi turistami netradičná Gaudího stavba, ktorá sa nachádza uprostred Barcelony nazývaná aj La Pedrera. Bola to v konečnom dôsledku posledná stavba pred tým, než sa pustil do svojho majstrovského diela La Sagrada Familia. Jedná sa o obytný dom, ktorý má je zvláštne zvlnený, pripomínajúci jemné rozbúrené more s výraznými balkónmi s detailami z kovaného železa.

Túto stavbu zrealizoval a riadil Gaudí a to v rozmedzí od roku 1906 do roku 1910. Gaudi navrhol dom Casa Mila tak, že nemá ani jednu rovnú plochu, respektíve všetko je na ňom oblé. Casa Milà je od roku 1984 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

La Pedrera rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie budovy sveta! Prečítajte si aj o: najzaujímavejších budovách sveta

Cena vstupenky: 24 €

Park Guëll

Rozľahlý park na konci prekrásnej Barcelony, ktorý sa rozprestiera na kopci nad mestom patrí tiež k jedným významných diel spomínaného majstra Antónia Gaudího. Jedná sa o miesto, kde turisti pri návšteve Barcelony túto atrakciu navštívia ako prvú a rozhodne bezpochyby niet divu prečo tomu tak je. Vstupenku si môžete vopred zarezervovať tu:

lístky Park Guëll

Cena nie je moc vysoká - 1 klasická vstupenka do Parku Guëll stojí 10 EUR. Skvelou výhodou je autobus, ktorý vás sem privezie pohodlne za 15 minút z centra mesta. Autobus odchádza zo zastávky metra Alfons X a jazdu tam aj späť máte už zahrnutú v cene lístka.

OTVÁRACIE HODINY Park Guëll:

 • Park otvorený od: 8:00 alebo 8:30 (podľa danej sezóny)
 • Park zatvorený o: 18:30 (v zime), 21:30 (v lete)

Camp Nou Barcelona

Keď sa povie Barcelona, prvé čo napadne turistu je predsa úžasný, celosvetovo známy, legendárny tím: FC BARCELONA -  a ich gigantický štadión Camp Nou. Jeho kapacita je približne 100 - tisíc divákov, čo z neho robí najväčší štadión Európy a jedenásty najväčší na svete (podľa jeho kapacity). K tomuto štadiónu sa dostane takmer každý turista, napríklad pomocou miestneho metra a taktiež je možné sa naň pozrieť aj mimo futbalového zápasu, ako súčasť vstupenky do futbalového múzea na štadióne.

CENNÍK:

 • 26€ - dospelí
 • 20€ - deti do 10 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov
 • Zdarma - deti do 4 rokov

Cena vstupeniek sa občas mení - a preto si vždy nezabudnite vopred zistiť potrebné informácie k návšteve tu:

lístky na Camp Nou Barcelona

Magická fontána

Montjuïc, ktorá bola postavená roku 1926 a dokonca pôvodne mala aj predchodkyňu, postavenú o 41 rokov skôr v parku Cituadella pri významnej príležitosti - svetovej výstavby. Možno sa pýtate, prečo práve vy by ste mali niečo takéto navštíviť, no odpoveď je veľmi jednoduchá. Navštíviť by ste ju mali rozhodne kvôli nezabudnuteľnej šou, ktorá sa začína vždy o 21:30 a je rozdelená do niekoľkých, jednotlivých 15 - minútových blokov.

Počas bežnej turistickej sezóny funguje od štvrtku do nedele a mimo sezóny je otvorená len výhradne cez víkend. Potešujúca informácia je že vstup na túto atrakciu máte zdarma, čo určite vyčarí úsmev na tvári nejedného turistu.

Montjuïc

Je rozsiahla časť mesta, ktorá sa rozprestiera od prístavu až po námestie Plaça d'Espanya, kde sa nachádza aj spomínaná magická fontána. Návšteva všetkých pamiatok v tejto oblasti trvá zhruba 1 - 2 dni, a preto tu je zoznam tých najdôležitejších pamiatok, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť a dobrá správa je že nepotrebujete "veľa času" na to, aby ste si ich dôkladne prezreli.

 • Národné múzeum katalánského umenia
 • Múzeum Joan Miró
 • Pavilón Mies van der Rohe
 • Olympíjský štadión
 • Španielska dedina (Poble Espanyol)
 • Pevnosť Montjuïc
 • Botanické záhrady

Na záver...

Barcelona je fantastické miesto, ktoré bezpochyby odporúčame navštíviť, vďaka desiatkam či stovkám historických či turistických atrakcií, ktoré budete určite s úžasom obdivovať a jednoducho niet divu, prečo sa za posledné roky stala Barcelona tak úžasným a veľmi často navštevovaným miestom pre tisícky vášnivých cestovateľov, ktorí túžia po zážitkoch, dobrodružstve, spoznávaní či adrenalíne.

Prečítajte si aj: Prečo navštíviť Seychely

Komentáre

  Login to comment

  Nezmeškaj žiadne lacné letenky!

  Odoberaj newsletter od rajdovoleniek.sk a buď informovaný ako prvý o top ponukách na lacné dovolenky a zaujmavých článkov.