Dubrovník je mesto v Chorvátsku, nachádzajúce sa v južnej Dalmácii pri Jadranskom mori s nadmorskou výškou 0 m.n.m. Jeho rozloha je 143,35 km2 a počet obyvateľov má okolo 43 000. Kedysi dávno bol Dubrovník malé mestečko, inokedy zasa metropola kultúry, no keď sa ho rozhodnete raz navštíviť tak neuveríte vlastným očiam aké očarujúce a prenádherné prostredie sa okolo Vás nachádza. Ťažko tieto pocity opísať slovami alebo fotografiou, pretože ak chcete toto miesto si naplno užiť a obdivovať jeho nádheru musíte ho vnímať takmer všetkými zmyslami.
Knežov dvor
Knežov dvor je jednoduchý harmonický goticko - renesančný palác, ktorým prešli takmer všetky dejiny a obdobia Dubrovníka. Palác bol v minulosti administratívne centrum Dubrovníckej republiky, prebýval v ňom významný knieža. Bol rozdelený hneď na niekoľko častí: komora, senát, súdna sieň, kancelária, notár, väzenie ale aj napríklad sklad zbraní. Dnes sa práve v tomto paláci nachádza kultúrno - historická časť Dubrovníckeho múzea.
Okrem iného tu môžete nájsť aj dvorany so starožitným nábytkom, obrazy tvorené významnými talianskými či domácimi maliarmi alebo rôzne úžitkové predmety. V ártiu paláca sa organizujú rôzne koncerty a slávnostné udalosti, pretože okrem svojej mohutnosti a krásy je známy aj pre dokonalé akustické vlastnosti.

Stradun
Dubrovnícky Stradun, pravým menom Placa je najobľúbenejšie mesto všetkých Dubrovčanov ale aj turistov z celého sveta. Keď sa budete v týchto miestach pohybovať určite nezabudnite si dať menšiu prechádzku Stradunom, pri ktorej Vás bude obdivovať tieto zaujímavé a úchvatné pamiatky, ktoré sa tu nachádzajú. Bol postavený po veľkom zemetrasení v roku 1667, základe určitého programu na obnovu mesta, opäť nadobudol svoju pokojnú a slobodnú atmosféru.
Pred zemetrasením zdobili Stradun prenádherné paláce, ale po katastrofe museli mešťania premýšľať o budúcich vízach a projektoch tohto mesta. Všetky domy na paláci po zemetrasení sú postavené podľa projektov, ktoré schválil miestny senát. Všetky majú takmer rovnakú fasádu, výzor či výšku a taktiež musia mať niekoľko obchodníkov na prízemí pre udržanie obchodného ducha republiky.

Mestské hradby
Mestské hradby Dubrovníka sú jedny z najvýznamejších a najmohutnejších pamiatok svojho druhu v celej Európe. Začiatky stavebných prác siahajú až do 8. storočia, kedy sa tieto hradby začali postupne budovať. Najvýznamejšia a najintenzívnejšia výstavba bola v rozmedzí polovice 15. storočia až do konca 16. storočia. Ich pevnosť a sila je tak veľká, že ich nezničilo ani ničivé zemetrasenie v roku 1667.
Pri potulovaní sa a objavovaní krás historického centra sa pripravte na to, že budete musieť zdolávať nespočetné množstvo schodov - dohromady ich je až 4343. Ďalších 1080 je súčasťou celých mestských hradieb. Tieto fakty sa Vám môžu zdať ako nepríjemné a nekomfortné, ale aspoň poriadne potrénujete kondičku a urobíte niečo pre svoje zdravie, lebo aj o tom je turistika a cestovanie. Keďže Dubrovník je prístavné mesto preto sa domáci rozhodli ho ohraničiť a ochrániť, ktoré dosahujú dĺžku takmer 2 km, ktoré dodávajú Dubrovníku celému sveta známy a charakteristický viacúhoľníkový vzhľad.
Na najvyššom severozápadnom bode na pevnine stojí veža Minčeta a na mori na juhovýchodnej strane je pevnosť sv. Ivana. Na niektorých miestach stavby výška dosahuje až 22 metrov, hrúbka stien je na pevnine 4 - 6 metrov a na mori od 1,5 - 3 metra. Prechádzka týmito mestskými hradbami privádza so sebou neodolateľný a nádherný panaromatický výhľad na celé mesto, šíre more okolie celého Dubrovníka.

Veľká Onofrijevá fontána
Hneď pri vstupe do mesta Stradun na Vás čaká ďalšia úžasná historická atrakcia Veľká Onofrijevá fontána. Tvorcom fontány je Onofrio della Cava z Neapola a naprojektoval ju v tvare originálneho mnohoúholníkového tvaru so 16. vytesanými hlavami ľudskej podoby, z ktorých úst vyteká číra voda. Postavená bola v 15. storočí, ako symbol výstavby mestského vodovodu a dodávky pramenitej vody z 12 km vzdialenej významnej rieky Rijeky Dubrovačke.
Pri zemetrasení roku 1667 bola poškodená a už nikdy nebola postavená do pôvodného stavu - pôvodnej monumentálnosti. Dnes slúži tisíckam vášnivých turistov, ktorí chcú s radosťou a naplnením ju obdivovať.

Ulica Prijeko
Ak sa vyberite do ľavej časti mesta, pozdĺž bočnej steny Františkánskeho kostola prídete na ulicu Prijeko, ktorá spolu so Stradunom vedie k východnej strane mesta. Na Prijekome sa nachádza niekoľko úžasných domčekov s malebnými ozdobnými vstupnými bránami či oknami v barokovom, ale aj renesančnom štýle. Dnes sa tu nachádza najviac reštaurácií a podnikov s bohatou výbavou jedla aj pitia.

Pevnosť Lovrjenac
Mimo mestských hradieb, na skale vo výške takmer 37 metrov sa týči ďalšia významná pevnosť Lovrjenac. Dostať sa do nej môžete z morskej zátoky u Pilama po strmej horskej lesnej ceste. Stavba sa začala stavať v roku 1018 až do 16. storočia.
Pri vstupe do tejto mohutnej pevnosti, si môžete všimnúť nadpis: NON BENE PRO TOTOLIBERTAS VENDITUR AURO (slobodu nemožno predať ani za blahobyt). V samotnej pevnosti je tiež kaplnka sv. Lovra a vnútorné nádvorie má dokonalé podmienky na rôzne miestne divadelné predstavenia. Dnes sa tu odohrá obrovské množstvo dramatických hier, ktoré vyvolávajú v turistoch pocit napätia a akcie.

Významná kaviareň - Buža
Táto kaviareň sídli na vonkajšej strane mestských hradieb. Buža v preklade znamená malá diera na stene a následne po nej bola táto kaviareň týmto jedinečným spôsobom pomenovaná. Kaviareň Buža zo sebou prináša aj nádherný výhľad na ostrov Lokrum a šíre more. Malé dvierka na hradbách, povyše katedrály Vás dovedú do tej najrozkošnejšej a najromantickejšej kaviarne Dubrovníku, na ktorú budete ešte roky spomínať.

Piesne Dubrovnianskych trubadúrov
Dubrovački trubaduri je chorvátsko - vokálno - inštrumentálna skupina založená roku 1961 v spomínanom Dubrovníku. Vystupovali najmä v odevoch priam typický pre stredovek a renesanciu. V roku 1968 sa dokonca táto skupina objavila v súťaži o cenu Eurovízie.
Na ukážku Vám sem prikladáme text piesne, z ktorou vystúpili v Eurovízii:
- Usred tišine grada i usnule ljepote
Tiha se čuje gitara, ,,la musica di notte"
Ako si pošla spavat, bila ti laka noć,
družina naša s Pjesmom zakantat će ti doć.
Otvori draga prozor, i slušaj naše note
O ljubavi ćemo pjevat „la musica di notte“.
Dubrovacki trubaduri „La musica di notte“)

Kopec Srd s lankovkou
Kopec Srd sa nachádza 412 metrov nad spomínaným starým mestom Dubrovníka a stal sa tak dokonalým miestom na pozorovanie okolitej scenérie. Na jej vrchole sa nachádzajú mnohé atrakcie či služby, v podobe mohutného kríža, vojenského múzea, panaromatickej reštaurácie či kaviarne a samozrejme nechýba aj kabínková lanovka, ktorá začína pri mestských hradbách a jej cesta trvá len 3 minúty.
K týmto úžasným výhľadom sa viete dostať viacerými spôsobmi:
- Turistický chodník
- Miestny autobus
- Kabínková lanovka
V lete je premávka o trochu slabšia - na vrchol premávajú len 2 lanovky s kapacitou maximálne 30 ľudí. Cena obojstranného lístka pre dospelú osobu je 170HRK (23€) a pre deti vo veku 4 - 12 rokov zas 60HRK, čo je v prepočte 8€. Ak chcete mať neodolateľné zážitky, tak neváhajte a kopec Srd určite navštívte.

Na záver...
Dubrovník je tým naozajstným rajom do sveta panaromatických výhľadov či rôznych historických atrakcií a práve preto toto sú dôvody prečo by ste mali Dubrovník navštíviť. Obsahuje mnohé zákutia, na ktoré by ste si ani vo sne nepomysleli a takisto skrýva v sebe aj nespočetné množstvo zaujímavosti ako, napríklad HBO bonus - historické uličky kde sa natáčali aj scény z mesta King’s Landing zo seriálu Game of Thrones. Nad týmto mestom dokonca prelietavala Daenerys na svojom drakovi a svoj oheň chrlila na všetko živé i neživé, ktoré jej prišlo do cesty.
Prečítajte si aj tento zaujímavý článok: /10-najkrajsich-miest-v-malage/