Tento európsky mikroštát ležiaci medzi Stredozemným morom a Francúzskom je svetovo známym daňovým rajom. Aj keď je rozlohou po Vatikáne druhým najmenším štátom sveta, práve vďaka nulovej dani z príjmu, majetkovej dani a dani z nehnuteľností láka obrovské množstvo milionárov. Okrem toho je ale táto krajina zaujímavá aj z niekoľkých ďalších dôvodov. Prečítajte si zopár z nich.
Pomer policajtov k populácii
Vzhľadom na malú rozlohu aj počet obyvateľov má Monako pomerne veľa policajtov. Na približne 39 tisíc obyvateľov pripadá viac ako 500 príslušníkov policajného zboru. Vďaka tomu sa Monako na celosvetovom rebríčku radí na 4. miesto pokiaľ ide o počet obyvateľov na jedného policajta.
Ak vás zaujíma kto je na prvý troch miestach, sú to Vatikán a dve teritóriá patriace pod Veľkú Britániu.
Obyvatelia majú zakázaný hazard
Kasína v Monaku sú svetovo známe a kedysi tvorili veľkú časť ekonomiky štátu. Najväčšie z nich – Casino de Monte Carlo – sa dokonca objavilo aj v jednom z filmov o Agentovi 007.
Zaujímavosťou avšak je, že vláda si uvedomila nepriaznivý vplyv hazardu na ľudí a vydala zákaz pre občanov Monaka vstupovať do kasín. Stále sú otvorené, lebo mnohí turisti krajinu navštevujú s cieľom ísť do jedného z luxusných kasín. Ale ani zďaleka už nie sú pre krajinu tak významné ako kedysi.
Pôvodní obyvatelia Monaka sú menšinou
Zaujímavosťou o Monaku je aj zloženie obyvateľstva. Ak ste si mysleli, že pôvodní obyvatelia tvoria väčšinu, ste na omyle. Najväčšou skupinou sa stali Francúzi, ktorí zatupujú viac ako 28% populácie. Po nich nasledujú Monačania s 21.6% a Taliani sú tretia najväčšia skupina so svojimi 18%.
Malá krajina s veľkými závodmi
Možno vás to prekvapí, ale aj tak malá krajina ako Monako môže hostiť preteky svetovo známej F1. Okruh je dlhý 3,337km, avšak márne by ste ho hľadali v samostatnom areáli ako napríklad SlovakiaRing na našom území. Formule jazdia po cestách, ktoré počas bežných dní slúžia na normálnu premávku áut.
Jachty jednoducho patria k monaku
Prístav Port Hercules priťahuje jachtárov práve pre každoročnú Monaco Yacht Show. Počas 25 rokov bola táto udalosť obľúbená hlavne pre najluxusnejšie jachty ale aj kvôli exkluzívnej polohe, kde sa táto udalosť konala.
Jachtový klub Monako organizuje od roku 1985 Primo Cup. Ide o preteky plachetníc a tento rok sa uskutočnia v októbri s rekordným počtom – 61 lodí. Okrem toho očakávajú viac ako 450 jachtárov z asi 20tich krajín.
Najbohatšia krajina sveta?
Monako má najvačšiu hustotu milionárov v Európe. Okrem toho má aj najväčšiu hustotu milionárov – 32% a miliardárov podľa počtu obyvateľov na svete. V Monaku neexistuje daň z príjmu, preto sa nazýva aj daňový raj.
Po prečítaní týchto faktov Vás asi neprekvapí, že Monako má nulovú mieru nezamestnanosti a v krajine tiež nežijú žiadni chudobní ľudia. Priemerný vek obyvateľov je 89,4 roka čo je najvyšší údaj na svete.
K zaujímavostiam o Monaku patrí aj to, že o trvalý pobyt v tejto krajine majú záujem aj mnohí Slováci. Medzi občanov tejto luxusnej krajiny sa podarilo dostať Petrovi Saganovi, Dominikovi Hrbatému, Daniele Hantuchovej, niekoľkým menej známym podnikateľom a okrem toho tam sídlia aj materské spoločnosti viacerých slovenských firiem.
Ak vás Monako láka z hľadiska cestovania, verte tomu že tam zažijete dovolenku s atmosférou, ktorú inde na svete nenájdete.
Lacné dovolenky do sveta ? Klikaj tu
Aký užitočný bol tento príspevok?
Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!
Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 84
Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.