10 Zaujímavosti o Singapure
10 Zaujímavosti o Singapure

Singapur je moderný mestský miništát a ostrovná krajina. Leží pri južnom cípe Malajského polostrova - 137 kilometrov severne od rovníka. Je oddelený od Malajzie, na severe - Johorským prielivom/indonézskych ostrovov Riau, na juhu - Singapurským prielivom. Celé územie Singapuru sa skladá z hlavného ostrova v tvare diamantu, medzi turistami bežne označovaného ako Singapore Island a viac než 60-tich rôznych malých ostrovčekov. Medzi úradné jazyky Sinagapuru partria angličtina, malajčina, čínština a tamilčina.

Singapur patrí medzi najľudnatejšie štáty sveta, žije tu vyše 5 miliónov obyvateľov na rozlohe veľkej 710,3 km2 (asi ako dve Bratislavy). Okrem toho je jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete vôbec a taktiež štvrtým najväčším finančným centrom sveta. Singapur možno zdiaľky pripomína mrakodrapovú džungľu ale ponúka mnoho zelene skombinovanej s modernou architektúrou. Nájdete tu aj krásne pláže, ktoré Vás vytrhnú z veľkomesta do oázy pokoja.

Zaujímavosti o Singapure:

Singapur je mesto vodopádov a fontán

Po celom svete aj Európe existujú viaceré fontány, ktoré sú schopné pritiahnuť tisíce vášnivých cestovateľov. V Sinagapure sa nachádza doposiaľ najväčšia fontána na celom svete. Bola postavená ešte v 90. rokoch minulého storočia v jednom z najväčších gigantických singapurských nákupných centier Suntec City a od roku 1988 sa celosvetovo pýši titulom najväčšej fontány aj oficiálne, keďže bola zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Fontána pod názvom Fountain of Wealth má rôzne atrakcie a možnosti návštevy, aké si ani neviete predstaviť. Je tu možnosť sa tu prechádzať počas dňa so svojimi najbližšími alebo príležitosti zažiť nezabudnuteľné šou priamo pred vlastnými očami. Toto miesto stojí za to a bez váhania Vám ho odporúčame navštíviť.

Na letisku Jewel Changi nájdete 40 metrov dlhý vodopád. Lemujú ho obrovské palmy a exotické rastliny a toto miesto pripomína prales, ktorý skrýva vyše 280 reštaurácií a obchodov. Panoramatické výhľady si môžete vychutnať z 50 metrov dlhého skleneného mosta, ktorý sa nachádza 23 metrov nad zemou. Po zotmení slnka, keď príde na rad hra so svetlami vyzerá miesto ešte majestátnejšie.

Ošiaľ v McDonald´s

Možno by ste si mohli myslieť, že reťazce rýchleho občerstvenia (fastfood) nebudú v Ázii až také populárne, ale jeden prípad z roku 2000 jasne nasvedčuje tomu, že aj Singapurčania sa dokážu zapáliť pre nezdravé jedlo. McDonald’s v tých časoch ku nákupom zákazníkov rozdával bábiky Hello Kitty a keďže v Sinagpure táto mačička mimoriadne letela, ľudia za nimi doslova "šaleli". Celý ošiaľ prerástol až do momentu, kedy ľudia nakupovali hamburgery iba kvôli bábikám a jedlo potom následne vyhadzovali. Bábik však McDonald’s nemal dostatočný počet.

Zákazníci sa kvôli tomu doslova vzbúrili v jednej z prevádzok, keď im oznámili, že Hello Kitty už nemajú. V reštaurácii nastala agresivita a krik a tak McDonald’s musel v nasledujúcich týždňoch dokonca obmedziť počet hamburgerov, ktorý si následne mohol kúpiť jeden človek v jednom nákupe, aby sa ušlo každému.

V Singapure nenájdete žuvačky

Žuvačky sa človeku hodia najmä v prípade ak potrebuje v krátkom časovom intervale osviežiť dych, ale keby ste sa nachádzali práve v Singapure, pravdepodobne by ste museli nájsť iné spôsoby ako to vyriešiť. Od roku 2004 je totižto v Singapure zakázané predávať / importovať doň žuvačky a jediným spôsobom, ako sa k nim pomerne rýchlo a ľahko dostať je získať ju nejakých spôsobom na recept od doktora. Žuvačky tu v minulosti spôsobovali rôzne komplikácie, kvôli nezodpovedným ľuďom, ktorí ich nechávali prilepené na najrôznejších miestach od výmyslu sveta ako napríklad poštové schránky, kľúčové dierky, či gombíky vo výťahu. Ak sa teda budete nachádzať v Singapure, rozhodne Vám neodporúčame žuvačky vypľúvať niekde na ulici, pretože za to hrozí až 1000 dolárová pokuta, čo by s veľkou pravdepodobnosťou nikoho nepotešilo.

Tvrdé pravidlá, vysoké pokuty

Singapur ako taký sa v priebehu niekoľkých rokov stal známy práve pre originálne a zaujímavé všeobecné zákazy či zákony. Napríklad v Singapure je prísny zákaz močenia vo výťahoch alebo za nespláchnutie záchoda Vám môže hroziť až 150 dolárová pokuta. Okrem toho je zakázané pľuť na zem a miestne zákony veľmi tvrdo trestajú aj distribúciu nevhodných materiálov v podobe pornografie alebo obscénnych skladieb/fotografií. Fajčiť sa môže len na vybraných miestach za určitých podmienok.

Levie mesto bez levov

Možno ste rozmýšľali nad názvom mesta Singgpur - ako tento názov vlastne vznikol. V realite sa k tomu viaže skutočný ale aj celkom vtipný príbeh, ktorý rozosmeje nejedného turistu. Slovo Singapur totižto znamená Levie mesto a to aj napriek tomu, že v celom Singapure sa vo voľnej prírode žiadny lev nenachádza.

Na prelome 13 - 14. storočia sa na území dnešnej Malajzie a spomínaného Singapuru rozprestieralo kráľovstvo Šrívidžaja a keď sa jeho princ Sang Nila Utama vybral obhliadnuť územie dnešného Singapuru, zbadal tam zviera s oranžovým telom, ktoré sa rýchlo stratilo v džungli. Zviera považoval za leva a tak sa následne rozhodol vyvíjajúce sa mesto premenovať z pôvodného názvu Temasek na Singapura, čo v preklade malajčiny znamená - Levie mesto. Aj keď to bol pravdepodobne tiger, Singapur sa považuje za levie mesto.

Zelené mesto

Medzi zaujímavosti o Singapure patrí aj to, že ide o jedno z najzelenších miest sveta. Táto betónová džungľa je oveľa zelenšia ako môže na prvý pohľad vyzerať. Takmer polovica mesta je zelená a okrem množstva parkov, záhrad a fontán ktoré obklopujú vysoké palmy tu nájdete „hotely v záhradách“ – hotel in a garden. Tie kombinujú sklenú architektúru a množstvo rastlín. Singapur má bohatú biodiverzitu – je domovom až 2 100 papradí. Okrem toho sa v prírodnej rezervácii Bukit Timah nachádza viac druhov stromov ako na celom území Severnej Ameriky.

Časové pásma nehrajú rolu

Jednou z obrovských zaujímavostí práve Singapuru je, že toto mesto za posledných 111 rokov zmenilo svoje časové pásmo až 6 - krát! V roku 1933 si Singapurčania posunuli hodinky o 20 minút dopredu, o pár rokov neskôr následne o 30 minút dopredu. Akonáhle do Singapuru v druhej svetovej vojne prišli Japonci, čas sa zmenil na Japonský o takmer celú hodinu a pol dopredu a nakoniec si v roku 1982 povedali, že sa zosynchronizujú s Malajziou a upravili si čas opäť o polhodinku.

Hymna na bankovke

Keď sa raz navštívite Sinagpur a miestny obyvatelia od Vás budú vyžadovať spev ich národnej hymny, stačí si siahnuť do vrecka vybrať peňaženku a následne z nej vytiahnuť 1000 - dolárovú singapurskú bankovku, na ktorej sa nachádza text spomínanej národnej hymny v miniatúrnom písme, ale ak trošku prižmúrite oči, alebo si zoberiete napríklad lupu, tak potom nemalo by byť ťažké tento text prečítať. Singapurská hymna sa volá Majulah Singapura a napriek tomu, že oficiálnym jazykom v krajine je najmä angličtina, celá hymna sa spieva v malajskom jazyku.

Bar ako z rozprávky

1-Altitude sa nachádza vo výške 282 metrov nad morom, vďaka čomu človeku ponúka famózny výhľad na Singapur z každého uhla pohľadu. Jedná sa o úžasný, tisíckami turistov pravidelne navštevovaný bar, na ktorý je potrebné si vopred rezervovať miesto ak sa chcete najesť v pokoji a kľude. Najväčší nával ľudí je v čase, kedy práve sa v Singapure konajú rôzne oslavy národného dňa či celosvetovo obľúbený a známy závod seriálu Formuly 1.

Vo výťahu žiaden moč :)

Singapur už dlhé roky presadzuje navôkol trend, na základe ktorého sa snaží patriť medzi najčistejšie miesta na zemi a tomu prispôsobuje aj svoje zákony. Aj napriek tomu že sa občas nájdu ľudia, ktorým na týmto veciam vôbec nezáleží a týmto spôsobom pravidlá vôbec nerešpektujú, vláda sa rozhodla zaviesť niekoľko nasledujúcich opatrení vrátane detektoru moču, umiesteného vo výťahoch.

Funguje to asi tak, že v prípade ak zachytí zápach alebo samotný moč (napríklad od psa), spustí sa hlučný alarm a dvere výťahu sa potom veľmi šikovným spôsobom uzamknú aj s "páchateľom" vo vnútri. Na miesto sa ihneď dostaví polícia, ktorá dotyčnému previnilcovi vystaví vysokú finančnú pokutu, ale aj zopár mesiacov za mrežami.

Výška je dôležitá a dominantná

Áno presne tak. Keď zavítate do Singapuru, tak po celý čas Vás budú sprevádzať vysoké a mohutné budovy, ktorých v Singapure rozhodne nie je málo a vôbec niet divu prečo tomu tak je, keďže samotné mesto a štát patria medzi najbohatšie na svete. V súčasnosti existujú 3 budovy s výškou 280 metrov - OUB centre, OUB plaza, Republic Plaza, aj keď v budúcnosti môžu byť postavené o pár metrov vyššie budovy na základe jednotlivých udelených výnimiek.

Zaujímavosti o Singapure - zhrnutie na záver:

Ako ste sa mohli v predchádzajúcich minútach presvedčiť, Singapur patrí medzi naozajstný moderný raj, ktorý s veľkou obľubou a vášňou navštevuje milióny a milióny turistov ročne. Tak čo presvedčili sme Vás týmto článkom do tejto fantastickej krajiny zavítať? Viete nejaké zaujímavé informácie práve o Singapure, s ktorými by ste sa s chuťou chceli podeliť s ostatnými? Napíšte ich dole do komentára, budeme sa tešiť za každý jeden príspevok od Vás! 😊

Máte radšej chuť na pokojnú exotiku? Prečítajte si: Prečo navštíviť Zanzibar

Komentáre

    Login to comment

    Nezmeškaj žiadne lacné letenky!

    Odoberaj newsletter od rajdovoleniek.sk a buď informovaný ako prvý o top ponukách na lacné dovolenky a zaujmavých článkov.