10 najzaujímavejších faktov o Japonsku

Japonsko je okrem svojej kultúry zaujímavé mnohými vecami, ktoré sa môžu na Slovensku zdať nepochopiteľne. Dočítajte sa viac v článku o 10 najzaujímavejších faktov o Japonsku.

98,5% obyvateľov Japonska sú Japonci

V dnešnej dobe je svet stále viac multikultúrny. No v Japonsku to tak nie je, vzhľadom na mimoriadne tvrdé víza a kultúrnu mentalitu je pre migrantov veľkou výzvou zostať v Japonsku. Takto si Japonsko chráni svoju jedinečnú starodávnu kultúru a tradície. Je to naozaj výhodou? Treba poznamenať, že Japonsko ma tiež väčšiu populáciu starších ľudí ako detí.

ulica v japosnku

Spanie v práci

Mnohí z nás iste počuli, že Japonci majú dlhé dni v práci. Pravdou však je, že rovnako ako väčšina sveta majú 8 hodinové pracovná dni. Ľudia v Japonsku majú však mentalitu zostať v práci ďalšie, aby ukázali, že sú ochotní usilovne pracovať. K tomu patrí aj spánok v práci! Ak v Japonsku, spíte aj počas pracovného dňa, je to známka toho, že pracujete mimoriadne vytrvalo.

spanie

Japonsko je poslednou krajinou, ktorá má cisárstvo.

Veľa starých ríš a kráľovstiev ako Španielsko, Anglicko, Švédsko sa stalo republikami alebo konštitučnými monarchiami. To pre Japonsko neplatí. Táto krajina je v skutočnosti jedinou ústavnou ríšou s cisárom ( od roku 2019 je ním Naruhito). Pravdou však je, že medzi ústavnou monarchiou a ústavnou ríšou nie je moc veľký rozdiel. Kráľ alebo cisár stále nemá veľa moci ani autority.

zaujmavosti o japonsku
zaya

Japonci jedia delfínov

Áno čítate správne, v Japonsku je normálne jesť delfíny. Považuje sa to za štandardné jedlo ako ryby alebo iné mäso, pre nich nič zvláštne. Japonci z delfínieho mäsa pripravujú lahodne polievky alebo takzvané „kusiyaki“. Tvrdia že delfíny majú mäso s výrazne odlišnou chuťou od bežných rýb.

delfíny

Japonské vlaky sú extrémne presné

Vlaky v Japonsku sú extra presné aj napriek mimoriadnemu počtu rôznych vlakových liniek. V roku 2017 sa linka Tsukuba Express medzi Tokiom a Tsukubou verejne ospravedlnila za 20 sekundové meškanie. Na tento prípad budeme na Slovensku asi dlho čakať, čo myslíte?

shinkansen Japonsko

Upratovanie je súčasťou vzdelávania na mnohých školách

Zákon a poriadok je v Japonsku veľká vec a je dôležité naučiť sa to už ako dieťa. Preto veľa japonských škôl dáva svojim študentom upratovať toalety, učebne a školské priestory. To okrem iného šetrí škole peniaze.

umývanie riadu

Japonsky festival Penisu

Tento známy japonský festival ste mohli počuť po názvom “Kanamara Matsuri”.
Festival sa slávi v japonskom meste Kawasaki na prvú aprílovú nedeľu. Tento festival ma všetko čo by mal správny festival mať od cukríkov, zeleninu až po dekoráciu s malinkou výnimkou a to jest, že všetko má tvar mužského pohlavného orgánu či iných veci spojených s plodnosťou.

Je zakázané kúpať sa v horúcich prameňoch ak máte tetovanie

V Japonsku sa tetovanie považuje za škaredé a to nielen kvôli vzhľadu ale hlavne kvôli tomu, že si ho ľudia spájajú s gangmi a kriminalitou. Keby ste chceli vstúpiť do prameňa s tetovaním, považovalo by sa to za veľmi neslušné a voda by sa brala za špinavú. V dnešnej dobe mnoho miest ponúka hosťom zakrytie tetovania leukoplastom v koži.

tetovanie

Našľahané toalety

Jednou z najunikátnejších vecí v Japonsku sú moderné toalety. Nielen, že tieto toalety pre vás automaticky umyjú ehm, zohrejú sedadlo ale dokonca môžu hrať aj hudbu, aby prehlušili akýkoľvek nežiaduci hluk (viete čo tým myslím).

Diaľnica prechádzajúca budovou

Áno, presne tak ako čítate. V Osake nájdete rýchlostnú cestu Hanshin ktorá vedie priamo cez 5., 6. a 7. poschodie budovy Gate Tower Building. V skutočnosti si to pracovníci v budove ani nevšimnú nakoľko sú steny a podlahy plne zvukotesné a diaľnica sa budovy ani nedotýka.

Zaver

Ak ste sa dočítali až sem určite vás Japonsko zaujalo. Toalety čo hrajú hudbu, vlaky čo nemajú žiadne meškanie či nadmerná pracovitosť? To všetko je realitou Japonska, ak sa chcete dozvedieť čo to viac nezabudnite dát odber noviniek a my vás informujeme o zaujímavých článkoch.
Počuli ste o nejakej inej zaujímavosti Japonska? Podeľte sa o ňu s nami v komentári.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ju ohodnotíte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hlasy! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit

Dostávajte najvýhodnejšie ponuky

Kategórie

Akciové letenky

washington letenka
Od 355€

Praha ↔ WASHINGTON

Od: 20 júna, 2022

Do: 28 júna, 2022

vietnam
Od 579€

Viedeň ↔ VIETNAM

Od: 20 augusta, 2022

Do: 19 decembra, 2022

Viedeň ↔ MADRID
Od 20€

Viedeň ↔ MADRID

Od: 1 apríla, 2022

Do: 30 júna, 2022

Menu